Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

Festival Alternativa: Slumberland feat Sainkho Namtchylak, Rdeča Raketa & Patrick K.-H. & Ivan Marušič Klif, The Big Orange

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

19. 11.

Festival Alternativa je každoroční přehlídka odvážné, invenční a hutné hudby. S jednou z nejdelších tradicí ze srovnatelných pražských událostí se už od raných 90. let snaží festival tvořit alternativu unifikovaným soupiskám komerčních festivalů a nacházet dosud neprobádané linky mezi zahraničními a lokálními umělci. Od původního dramaturgického záměru přivážet přední zástupce experimentální, freejazzové a improvizační scény se Alternativa posunula k podniku, kde vedle sebe působí umělci se statusem legendy či kultu vedle teprve rozkvétajících talentů světové i lokální scény. Alternativa je především o touze hledat nové úhly pohledu v kontextu hudby, která se nebojí vystupovat ze zaběhnutých škatulek.


Slumberland feat Sainkho Namtchylak
Nevšední kolaborace elektronického kutila Jochema Baeluse a tuvánské zpěvačky Sainkho Namtchylak aktuálně objíždí prestižní evropské festivaly, jako je Rewire nebo CTM, a představí se i na Alternativě. Tento projekt, který bude zachycen na albu Lightkeeper, spojuje žánry, kontinenty i generace. Sainkho Namtchylak je údajně první ženou, která se přes odpor strážců tradice začala věnovat tuvánským alikvotním zpěvům, a už několik desetiletí je obohacuje o nové přístupy. O jejím významu svědčí také to, že byla vybrána na přelomovou kompilaci Deep in the Heart of Tuva. Belgický hudebník Jochem Baelus aka Slumberland si sestavuje vlastní nástroje, na které produkuje svéráznou, energickou hudbu oscilující někde mezi robotickým blues a krautrockem, kde jsou motorik beaty skutečně motorizované. Jejich společné vystoupení nabídne dronové rozjímání i punkovou drzost.


Rdeča Raketa & Patrick K.-H. & Ivan Marušič Klif
V uskupení Rdeča Raketa se potkávají dva hudebníci s rozsáhlými zkušenostmi z improvizované a abstraktní hudby, Slovinka Maja Osojnik (zpěv, elektronika) a Rakušan Matija Schellander (elektronika). Na Alternativě představí audiovizuální projekt ... And Cannot Reach the Silence, který reaguje na paradox zdánlivého nárůstu nedorozumění a nepochopení v dnešním propojeném světě a na následné násilí a nebezpečí moci spojené se selháním komunikace, s tím, že se snaží ukazovat i cesty pryč z této situace. Zvukově zde dvojice pracuje s plochami, které přechází od táhlých vln po závoje šedého hluku a údery statické elektřiny, i s beaty inspirovanými industrialem nebo hip-hopem. Nedílnou součástí živých vystoupení je také projekce od Patricka K.-H. a Ivana Marušiće Klifa, kteří vytvářejí surrealistické koláže plné konkrétních obrazů ve znepokojujících kontextech.


Golem Mecanique
„Pohybuji se mezi Dorém, Dantem, Miltonem a Blakem. Tihle čtyři jsou mým oblíbeným boybandem.“ Když se Stephen O’Malley z Sunn O))) rozhodne, že chce někomu vydat droneovou desku, už to něco znamená. Golem mecanique, projekt francouzské hudebnice Karen Jebane, ho dokonce zaujal natolik, že na svém minilabelu Ideologic Organ (pobočce legendárních Editions Mego) vydal po sakrální Nona, decima et mora i temnou Luciferis, která bude tvořit základ pražského vystoupení. Při této koncertní interpretaci alba se k Jebane připojí Thomas Bel, se kterým spolupracovala už dřív a který se jinak pohybuje v oblasti posmutnělého folku a experimentálního black metalu. Jeho úkolem bude doplnit zvuk o temnější frekvence a textury. Golem mecanique pracuje primárně s pomalu se otevírajícím dronem, který produkuje na varhany, kytary, ale především na „drone box“, speciálně upravenou a mechanizovanou niněru. Pod vlivem sakrální hudby ovšem přidává také táhlé nápěvy navozující tajemnou, fantaskní atmosféru. Karen Jebane u nás vystoupí poprvé, česká metropole ale už na jejím díle stopy zanechala: album Stroj/Zamek (2013) staví na terénních nahrávkách z Prahy i na motivech z Kafky a – samozřejmě – Meyrinka.


The Big Orange
Po pandemických odkladech se představí na zakázku Alternativy sestavené sexteto The Big Orange, které částečně nazkouší a částečně přímo na festivalu vytvoří skladbu na téma „jak se vyhnout freejazzovému jamu”. Mezinárodní kolektiv hudebníků zahrne Christiana Pruvosta z Francie na trumpetu, Michala Wróblewskiho na saxofon a klarinet, Jana Jiruchu na trombon, Vojtěcha Procházku na piano a klávesy, Adriana Myhra z Norska na baskytaru a slovenskou umělkyni Michaelu Antalovou na bicí. Můžeme čekat hudební dialog zkušených improvizátorů s vlastními výrazy, který nepochybně vytěží z rozmanitosti zapojených osobností i z napojení na nesmírně silnou norskou scénu se sklonem k experimentům, a to nejen v osobě Adriana Myhra, ale i u Vojtěcha Procházky a Michaely Antalové, kteří v Norsku studovali.


Vstupenky