Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

V rámci otevřené výzvy na výstavní projekty doplňující program Galerie Kostka pro rok 2019 vybrala komise následující projekty:

Magdalena Lazar (PL): Broad Daylight, All Night Long
samostatná výstava
kurátorka: Zofia Malysa

Magdalena Lazar vystudovala na Akademii výtvarných umění v Krakově a v Berlíně. Její umělecká praxe spočívá v zájmu o lidskou vynalézavost a o touhu posouvat svět kupředu a také ve fascinaci „šokem z budoucího“. Ve středu jejího zájmu stojí archeologie přítomnosti, nevydařené prognózy a utopické vize. Projekt „Broad Daylight, All Night Long“ se zaměřuje na zdánlivě nemožné jevy, které se však ve skutečnosti opravdu odehrály. Neobvyklé události, vědecké experimenty sahající do daleké budoucnosti a pokusy propojit organické s anorganickým jsou hlavními tématy připravované výstavy, které propojí instalaci s videem, fotografiemi a objekty.


Marie Lukáčová (CZ): Magie v době konjunktury
„Stále důraznější požadavky na umožnění zapojení mužů do péče o dítě a domácnost se stávají hybným kamenem pro zákonodárné orgány a marketingové strategie. Jak ale může systém postavený na submisivitě a dominanci reagovat ve chvíli, kdy o jednu domácnost pečují tři, čtyři a nebo více partnerů/partnerek, všichni v rámci jednoho vztahu?“ ptá se Marie Lukáčová (nar. 1991) v úvodu ke svému projektu „Magie v době konjunktury“. Projekt vychází ze snahy narušit heteronormativní vnímání současného uspořádání. Jde v něm především o teoretický a empirický výzkum polyamorických vztahů, které jsou nejlépe rozpoznatelné právě v rodinách či aktivistických kolektivech. Jedná se o složitý proces založený na komunikaci, vzájemném porozumění a péči, který slouží jako silná, ale neviditelná síť.

 

Následující projekty se objevily v nejužším výběru a mohou být uvedeny v náhradních termínech: 

  • Nayoung Jeong,
  • Matej Fabian,
  • Eva Jaroňová,
  • Michal Soja a Róža Duda

 

Litujeme, že jsme z kapacitních důvodů nemohli vybrat více projektů a gratulujeme vybraným autorkám! 

 

Za výběrovou komisi,
Eva Riebová, kurátorka galerií MeetFactory
Lucia Kvočáková, kurátorka rezidenčního programu MeetFactory
Piotr Sikora, kurátor rezidenčního programu MeetFactory

 

--------------------------

Výzva byla vyhlášena MeetFactory o. p. s. a byla určena českým i zahraničním autorům a autorkám z oblasti výtvarného umění, architektury, designu, scénografie a příbuzných oborů. 

Dohromady jsme obdrželi 253 přihlášek z následujících zemí: Alžírsko, Argentina, Bulharsko, Černá Hora, Česko, Čína, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chile, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Jižní Korea, Kanada, Kolumbie, Litva, Maďarsko, Makedonie, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Sýrie, Španělsko, Švýcarsko, Ukrajina, Uruguay, Velká Británie

--------------------------

foto: (1) Marie Lukáčová, (2) Magdalena Lazar