Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

TZ / Divadlo MeetFactory / Ingeborg Bachmann: Malina

Divadlo MeetFactory uvede v premiéře dramatizaci románu Ingeborg Bachmannové  

V Praze dne 24. 11. 2014 Dramatizaci románu Malina významné rakouské autorky, básnířky a filosofky Ingeborg Bachmannové bude režírovat Lucie Ferenzová. Román Malina byl zamýšlen jako ouvertura rozsáhlého literárního díla na téma smrti, které ale nakonec kvůli autorčině předčasnému úmrtí nebylo dokončeno. Premiéra bude 20. prosince ve smíchovské MeetFactory.
 

Divadlo MeetFactory pod vedením dramaturga Matěje Samce oslovilo režisérku Lucii Ferenzovou, která se v ve smíchovském centru představila už v minulosti inscenacemi O holčičce, Benjamenta a Stíny Elfriede Jelinek, z nich poslední je dosud v repertoáru divadla. Herecké obsazení tvoří Jakub Gottwald, Matěj Nechvátal a Anita Krausová, kteří se v MeetFactory rovněž navazují na svou předchozí tvorbu zde a spolupodílejí se na profilování divadelní dramaturgie MeetFactory jako prostoru svobodné a nekompromisní tvorby, zaměřené na autorské a neinterpretační projekty.  

„Dramatizace románu Malina od Ingeborg Bachmann je prý neinscenovatelná literatura. Tak uvidíme! Ale jinak je pro mě Bachmann bohyní poezie a Malina je bible na téma žena spisovatelka.“ tvrdí Lucie Ferenzová  

Ingeborg Bachmannová (1926–1973), patří k nejvýraznějším zjevům německy psané literatury druhé poloviny 20. století. Své první básně publikovala roku 1948, později psala kromě poezie také povídky, rozhlasové hry a eseje. V posledních letech života pracovala na románovém cyklu Todesarten (Způsoby smrti), který nedokončila. Zemřela na následky popálenin, jež si v září 1973 nešťastnou náhodou způsobila ve svém římském bytě.  

Její literární činnost provázelo ve všech jejích fázích, od vídeňských let po ukončení studií až do posledních roků života v Římě, psaní kritické, reflektují ústřední otázky psaní a spisovatelské existence, jazyka, literatury a filosofie, ale vztahující se i k aktuální společenské a politické situaci.  

Nositelka Nobelovy ceny za literaturu a krajanka Elfriede Jelineková se bezprostředně na dílo Bachmannové odvolává. Oběma autorkám je mimo jiné společné i základní téma jejich psaní, popis způsobů smrti. Z velkolepě koncipovaného cyklu, v nichž se rozhodla pojednat o nejrůznějších formách útlaku, ať už v podobě otevřeného násilí, nebo zastřeného a maskovaného za výrazy jako výchova, náklonnost či láska, vyšel za autorčina života pouze román Malina.  

Ingeborg Bachmann: Malina, premiéra 20. prosince 2014 ve 20:00 hodin
 

Hrají: Jakub Gottwald / Matěj Nechvátal / Anita Krausová
Režie: Lucie Ferenzová
Překlad: Michaela Jacobsenová
Dramatizace: Patrik Hlavsa 
Scéna a kostýmy: Mariana Dvořáková
Dramaturgie: Matěj Samec
Produkce: Dominika Andrašková

Kontakty a více informací: Petr Hrubeš - PR a marketing,petr@meetfactory.cz, + 420 602 367 552

Reprízy v lednu: 12. + 14. 1. 2015, prodej vstupenek na www.meetfactory.cz
                           

MeetFactory je v roce 2014 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 6.500.000 Kč. Představení vzniklo díky podpoře Rakouského kulturního fóra.