MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5
GPS souřadnice:
50.053653
14.408441
Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu
Vše, co se má stát, se stane. Temná energie ovládne Divadlo MeetFactory
2. květen, Praha – Mimo viditelný svět se nachází jakási prapodstata reality. Román Temná energie současné německé spisovatelky Juli Zeh bude poprvé adaptován pro divadlo. O dramatizaci a režii tohoto netradičního, žánrům vymykajícího se díla se postará Lucie Ferenzová. Inscenaci zabývající se pojetím času, mnohosvětovou interpretací a člověkem, jemuž je nabídnuto nepřeberné množství volby, uvede Divadlo MeetFactory v premiéře 14. května 2018.
Temná energie (2007, německy jako Schilf) popisuje svět, v němž se věda stala novou vírou. Vyprávění ze světa špičkových fyziků, který se točí kolem vraždy a její příčiny, působí zprvu jako tradiční detektivní příběh. Vražda se ale odehrává omylem, nedopatřením, a pachatel tohoto činu je vlastně čtenáři od první chvíle znám. Třeba právě tímto jde o „detektivku” naruby, neotřele koketující s pravidly žánru. „Juli Zeh zachází s hranicemi mezi fikcí a realitou, mezi jistými fyzikálními teoriemi,” glosuje Ivana Myšková román a situaci, kdy nás náhoda donutí zaujmout stanovisko a jednat, aniž bychom o to stáli, přičemž teoriemi je pak myšlena jednak teorie relativity, jednak kvantové teorie. Výhodou druhé jmenované je, že dokáže vysvětlit jevy, na něž je první krátká – čas, prostor a kauzalitu pojímá jako kategorie rozumu. Mnohosvětová teorie zprostředkovává pojetí, kde je vše možnost a záleží na úhlu pohledu pozorovatele.
V první divadelní adaptaci tohoto románu je kladen důraz na to, proč se vytrácíme do jiných světů, polemizujeme o způsobech existence a necháváme se uhranout nespočtem možností směrů života, a to na úkor bytí tady a teď. Ve světě, v němž je vše neuchopitelné zabezpečeno vědeckým pojmenováním, zároveň sledujeme víru v zázrak – detektivovo hledání důkazu vrahovy nevinnosti. „Jaký je svět, ve kterém žijeme, když je plný možností a každá má vlastní verzi v jednom žitém životě každého z nás?” pokládá si otázku Matěj Samec, dramaturg a umělecký šéf Divadla MeetFactory. Taková témata v adaptaci bude reflektovat Lucie Ferenzová (Malina, Nespavost, Za noci našeho bytí aj.), která už během studií v Divadle Disk s Matějem Samcem mimo jiné adaptovala předchozí spisovatelčin počin Hráčský instinkt. K aktuální dramatizaci si přizvali herce Kristýnu Frejovou, Jakuba Gottwalda, Michala Balcara a Markétu Dvořákovou. Poslední jmenovaná, jinak polovina hudební skupiny LO/VE, se inscenaci zároveň stará o hudební doprovod.
Zápletka je tedy očividná. „Vražda (…) vyvolává otázky týkající se morální zodpovědnosti za vlastní činy,” píše v doslovu knihy Veronika Jičínská. Dotýká se „pojmu viny (nese vinu i ten, kdo nemůže být právně potrestán?), zásadního neporozumění, problémů v komunikaci mezi lidmi a z nich vyplývajících tragických, dokonce groteskních omylů.” Žánr je pro Juli Zeh prostředkem pro sdělení něčeho obecného. A v jednoduchosti smysl inscenovaného? Tázat se, zda obětování kariéry kvůli zdánlivě snadnému řešení – partneru, rodině – je k plnohodnotnému životu dostačující.
Půjde o zvláštní detektivku, takovou, v níž se možná dějí zázraky, v níž je snad možné odčinit vinu, změnit své činy a dojít odpuštění. Na premiéru, která proběhne v pondělí 14. května, naváže 16. května první repríza. Poté Temná energie utichne a znovu se probudí zase na podzim. Pokud případ nadále nepůjde objasnit, nelze soudit – ani z pohledu práva, ani morálky.
Více:
„Ani ten nejgeniálnější vědec nemá ponětí, proč jablko padá shora dolů, a tuhle nevědomost nazývá gravitace. Také náhoda je taková nálepka. Možná taky déjà-vu a intuice. Neuchopitelné je zachyceno pojmenováním. Myslíte si, že devadesát devět procent všech pojmů je jen taková nálepka? Máte pravdu. Kdybych měl spojit všechny vědy v jednu jedinou, vzniklo by něco, co už dlouho existuje: jazyk.” – Juli Zeh, Temná energie
„Juli Zeh patří k nejúspěšnějším německým spisovatelkám. Své čtenáře si našla také u nás – v češtině vyšel její debut Orli a andělé (2001, česky 2004) i následující romány Hráčský instinkt (2004, česky 2006) a Temná energie (2007, česky 2009). […] Pod vodou (Nullzeit, 2012) letos [2015] vydalo brněnské nakladatelství Host. Juli Zeh je držitelkou mnoha literárních cen (mimo jiné Německé knižní ceny nebo Ceny Thomase Manna). Jejím prózám přidává na atraktivitě také důvěrná znalost evropského práva – spisovatelka je vystudovaná právnička, což se projevuje i na tematice jejích příběhů. (…) Přesnost, s níž Juli Zeh využívá možností jazyka, je asi největší předností jejích děl, v nichž jako by nebyla žádná slova navíc a ve kterých jazyk dokresluje charaktery jednotlivých postav.” – Eva Marková, A2
„Lucie Ferenzová (1981). Režisérka a dramaturgyně, absolventka bohemistiky na FF UK a dramaturgie a režie na pražské DAMU. Během studia spolupracovala s Divadlem Komedie a v posledním ročníku nastoupila jako dramaturg do Divadla Na zábradlí.Nyní je na volné noze a jako režisérka spolupracuje s pražskou MeetFactory a […] divadlem X10. Založila experimentální divadlo Kolonie a je členkou uskupení Kartel.” – Divadelní noviny
http://www.meetfactory.cz/cs/program/divadlo/divadelni-dramaturgie
http://www.julizeh.de/
Juli Zeh: Temná energie
Překlad románu: Jana Zoubková
Režie, dramatizace: Lucie Ferenzová
Dramaturgie: Matěj Samec
Scénografie: Pavel Sterec
Hudba: Markéta Dvořáková (LO/VE)
Kostýmy: Andrijana Trpković
Produkce: Magda Juránková
Hrají: Kristýna Frejová, Jakub Gottwald, Michal Balcar, Markéta Dvořáková
Kontakty:
Libor Galia → PR → +420 732 566 667 → libor.galia@meetfactory.cz
Zuzana Kolouchová → PR → zuzana.kolouchova@meetfactory.cz
MeetFactory je v roce 2018 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.