Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Mlhou zahalený paranoidní svět: výstava EMPIRE OF THE SENSELESS v Galerii MeetFactory    

31. srpna, Praha - V pátek 8. září proběhne v rámci večera Veřejný dům / Public House vernisáž výstavy EMPIRE OF THE SENSELESS. Pod taktovkou kurátora Borise Ondreičky vznikne v Galerii MeetFactory svět inspirovaný tvorbou Kathy Acker, kde se bude mísit kontratenor multimediálního umělce M Lamara a temných metalových tónů kapely Darkthrone. V kouřové mlze se dále  představí díla Ines Doujak, skupiny Laboria Cuboniks, Denisy Lehocké a Anny Ročňové.
 

Výstavní námět je inspirován dílem americké experimentální spisovatelky Kathy Acker, jejíž román Empire of the Senseless propůjčil výstavě název.
Snový apokalyptický příběh, který se odehrává v současnosti a blízké budoucnosti, vznikl v roce 1988 a kritici ho často svou atmosférou přirovnávají k Mechanickému pomeranči.  Román Kathy Acker, jejíž dílo bylo ovlivněno sci-fi textem Williama Gibsona Neuromancer (1984), popisuje vztah Abhor, která je napůl člověk a napůl robot, a jejího milence Thivai. Stejně jako v jejích předchozích textech, hraje i zde svou roli neskrývané násilí a otevřená sexualita, co ale dělá toto dílo přelomovým je jedinečná hra s jazykem a textem, kde se mj. ukazuje autorčina fascinace dílem Williama S. Burroughse nebo básníky tzv. Black Mountain School.  

Podobně jako hustá mlha proplouvá text Kathy Acker výstavou EMPIRE OF THE SENSELESS a halí galerii do podoby paranoidního postmoderního světa, ve kterém, podle slov Borise Ondreičky, “proudí vědomí bez konkrétního děje”.  
 

Ines Doujak
je rakouská umělkyně, která se pohybuje především v prostředí vizuálního umění a zabývá se materiální estetikou zaměřenou na queer-feminismus, antirasismus a antikolonialismus. V současnosti žije a pracuje v Londýně a Vídni, kde studovala na University of Applied Arts.
 

M Lamar
je umělec, na jehož tvorbu se nedá zapomenout. Skladatel, hudebník, performer a kontratenorista … jeho výstavu „Negrogothic“ The New York Times popsal jako „osvěžující alternativu k deprimujícímu poklidnému umění, které ucpává současnou newyorskou scénu.“ Jeho tvorba bourá pojem „operní diva“ v jeho tradičním slova smyslu a to i přesto, že svou osobnost často zabaluje do až namyšleně honosného hávu.
M Lamar se zabývá otázkou transexuality a transgenderu, v roce 2014 se zúčastnil otevřeného dialogu na toto téma s autory bell hooks, Marci Blackman a Samuel R. Delany. Ostatně jeho dvojčetem je herečka Laverne Cox, se kterou si zahrál v pár epizodách úspěšného seriálu Orange Is the New Black. Zde ztvárnil roli Marcuse, který se rozhodne změnit si pohlaví.  

Od 20:00
zazní vysoký kontratenor M Lamara v prostorách Galerie MeetFactory, kdy svůj zpěv doprovodí umělec hrou na klavír.
 

Skupinu doplňuje slovenská umělkyně Denisa Lehocká, která se zaobírala tématy a postupy jako jsou intimní péče o křehké materiály, časově expanzivní procesualita nebo témata skládání těla z kulturních i materiálních orgánů, a česká umělkyně Anna Ročňová, která dlouhodobě sleduje v empirickém experimentování s materiály a formami stírání oddělených procesů přírodních a umělých.
 

Na výstavě se bude možné seznámit s hlavními body Manifestu Xenofeminismu, který v roce 2015 formulovala transkontinentální skupina šesti autorek vystupující pod názvem Laboria Cuboniks. Text, který se mj. zabývá otázkami konceptu genderu a feminismu, je v současné době stále velmi aktuální. 
Další představu o tvorbě skupiny Laboria Cuboniks je možné si udělat už den před vernisáží. Ve čtvrtek 7. září proběhne v prostorách tranzitdisplay přednáška spojená s promítáním, kterou povedou členky tohoto xenofeministického kolektivu – Diann Bauer a Patricia Reed.  

Temné tóny norské metalové kapely Darkthrone, jejíž záznam z koncertu bude promítán v prostorách Galerie MeetFactory, budou doplňovat snovou atmosféru této temné výstavy, kde je „mlha tak hustá, že dokonce lidi, které někdo vraždí, křičí v bezpečí (…) mlha všechno přikryje, jako spermie.“[1]
 
---

Poděkování:
Pavel Poličar, SpecialEffects.cz
Imagem Music
Peaceville Records  

---

Kurátor:
Boris Ondreička
Výstava trvá: 8. 9. – 10. 11. 2017
Umělci: Kathy Acker, Ines Doujak, Laboria Cuboniks, M Lamar, Denisa Lehocká, Anna Ročňová a Darkthrone  

7.9. 2017 @ tranzitdisplay (Dittrichova 337/9, Praha 2)
19:00 Přednáška skupiny Laboria Cuboniks (Diann Bauer, Patricia Reed) ve spolupráci s Display – sdružením pro výzkum a kolektivní praxi.  

8. 9. 2017 @ Galerie MeetFactory
19:45 zahájení výstavy 20:00 M Lamar LIVE!

---  

Otevřeno denně od 13 do 20 hodin a dle večerního program.

Vstupné dobrovolné.  
Více informací:
 
http://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/empire-of-the-senselesshttp://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/verejny-dum-7https://www.facebook.com/events/125460954759337/?fref=tshttps://www.facebook.com/events/1429390723765385/?fref=ts    

Kontakty:  
Eva Riebová → kurátorka galerie →  eva.riebova@meetfactory.cz    
Zuzana Kolouchová → PR  → +420 739 055 862zuzana.kolouchova@meetfactory.cz      

MeetFactory je v roce 2017 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.
                         

[1] Kathy Acker: Empire of the Senseless, Grove Press, 1988, str. 125–126, překlad A. Kottová

TZ_Empire of the Senseless.pdf