Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

TZ / Galerie Kostka / Andreas Greiner: Monument pro 308

Sedmimetrové kuře Andrease Greinera jako pocta všem zvířecím outsiderům

 

1. listopad, Praha – Zatímco se v muzeích nad hlavami návštěvníků vznáší kostry velryb, v MeetFactory vztyčí Andreas Greiner skeleton jiného, všeobecně známého, ale v galeriích poměrně nevídaného zvířete – kuřete. Sedmimetrový památník neznámého brojlera bude v Galerii Kostka odhalen 23. listopadu 2018.

Mikrobi, červi, hmyz, chobotnice žijící hluboko v mořích. Německý umělec Andreas Greiner se netají svým obdivem k těmto zvířecím „outsiderům.“ Jeho fascinace tvory, kterých se většina lidí obává anebo je vůbec nevnímá, se odráží i v díle Monument pro 308. Jedná se o sedm metrů vysokou kostru, kterou Greiner vytiskl na 3D tiskárně podle reálné předlohy kuřete z chovné stanice drůbeže. Jedná se o tzv. brojlerové kuře typu Ross 308, které pomocí speciálních krmných směsí roste do požadované hmotnosti a velikosti. Na porážku jde pak během přibližně třiceti dní. Velmi často se u tohoto typu rychle rostoucích kuřat projevují nemoci způsobené jejich nepřirozenou fyziologií a životními podmínkami. Tento hybridní typ rychle rostoucí drůbeže byl vyvinut v 50. letech minulého století kvůli uspokojení stále vzrůstajících potřeb potravinářského průmyslu. Podle Greinera se tak dostáváme do nové etapy evoluce, kdy lidé přebírají roli přírody a stávají se jejími tvůrci.

Proč právě monstrózní kostra kuřete? „Monument pro 308 jsem plánoval jako ukázkového dinosaura naší doby. Byl jsem politicky motivovaný i tím, jak se sám chovám jako konzument, jak přistupuju k jídlu. Zacházení a masová produkce vykrmování zvířat je katastrofa. Po nějakou dobu jsem odmítal maso z komerčních chovů. V neposlední řadě jsem byl vždy fascinován anatomií, a to je důvod, proč jsem toto dílo pojal z anatomické perspektivy,“ vysvětluje vystavující.

Andreas Greiner má za sebou pestrý profesní život. Nejdříve studoval umění ve Florencii a San Franciscu, sochařství se učil u vyhlášené Rebeccy Horn, posléze u neméně věhlasného Ólafura Eliassona. Kvůli svému zaujetí pro anatomii se chvíli věnoval medicíně. Greiner je vítězem GASAG Prize. Spolupracovat s MeetFactory nebude poprvé – loni se podílel na skupinové výstavě Amplified by the Stillness, kterou kurátorsky taktéž připravila Eva Riebová. „Sledovat Greinerovu práci znamená seznamovat se s poznatky biologie, fyziky, výpočetní techniky, poznávat hi-tech zobrazovací technologie, vše navíc prostřednictvím děl na vysoké formální a estetické úrovni,” objasňuje Riebová, která zároveň upozorňuje na umělcovy tendence odkazovat v každém díle k současným společenským a ekologickým tématům naší doby.

Socha kuřete, která se do obřího prostoru Galerie Kostka paradoxně vejde jen tak tak, odkazuje k tísnivým prostorám klecí a bude poprvé k vidění v pátek 23. listopadu v rámci Veřejného domu. Výstava Monument pro 308 potrvá do 27. ledna 2019.

 

Andreas Greiner: Monument pro 308
24. 11. 2018–27. 1. 2019
Vernisáž: 23. 11. 2018 v 19:00 v rámci akce Veřejný dům
Galerie Kostka
Kurátorka: Eva Riebová

Vstupné: volné


Více:
andreasgreiner.com
meetfactory.cz/cs/program/detail/andreas-greiner-monument-pro-308
meetfactory.cz/cs/program/galerie/koncepc

Současně probíhající výstava v Galerii MeetFactory:
Based on a True Story
24. 11. 2018–27. 1. 2019
Vernisáž: 23. 11. 2018 v 19:30 v rámci akce Veřejný dům
Galerie MeetFactory
Umělci: Hulda Rós Gudnadóttir, Máret Ánne Sara, Jaanus Samma
Kurátorka: Eva Riebová

 

Kontakty:

Zuzana Kolouchová / PR / +420 739 055 862 / zuzana.kolouchova@meetfactory.cz
Libor Galia / PR / libor.galia@meetfactory.cz  

 

MeetFactory je v roce 2018 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.

 

 

 


TZ_Andreas Greiner_Monument pro 308.pdf