Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Osvěžení uprostřed léta zajistí večírek výtvarné dramaturgie MeetFactory

19. červenec, Praha – Ačkoliv je rekonstrukce továrny v plném proudu, galerie a rezidence v létě nezahálí. Soirée tak možná proběhne v lehce netradičních podmínkách, ale emocemi nabitá performativní přednáška Marka Požlepa, sólová výstava Viktora Dedka, nahlédnutí do zákulisí výstavy Stranger Than Paradise či umělci z celé Evropy… ve středu 1. srpna všechny cesty vedou do továrny! 

Probíhající rekonstrukce foyer a hudebního sálu sice zasahuje do provozu velké Galerie MeetFactory, kde probíhá výstava Stranger Than Paradise, o umění ale v létě díky večírku výtvarné dramaturgie nebudou návštěvníci ochuzeni. 

Večer zahájí vernisáž výstavy Viktora Dedka poeticky pojmenovaná Rychlost chůze, výška stolu. Viktor Dedek v Galerii Kostka vychází ze vzpomínky na snový prostor, kterým je možné libovolně procházet a sledovat předměty z mnoha úhlů a různou intenzitou. Předměty, jejichž tvar a význam se deformuje a rozplývá podobně jako vzpomínka na mlhavý sen.

Fotografie Tonys Albana Muji, představující chlapce pojmenované na počest Tonyho Blaira, „videobáseň” Pavla Brăily, ve které starý muž mění písmo klávesnice psacího stroje z azbuky na latinku, parafráze na slavný obraz Gustava Courbeta, na němž umělkyně zaujímá stejnou polohu jako žena na obraze, ale na sobě má kalhoty s vlajkou Evropské unie… skupinovou výstavu Stranger Than Paradise je možné na jednu stranu vnímat jako seskupení intimních zpovědí umělců, na druhou stranu lze výstavu považovat za rámec představující specifické podmínky umělecké tvorby v příběhu jihovýchodní Evropy posledních desetiletí. „Vystavená díla podávají silnou výpověd o historických a geopolitických okolnostech, na které jejich tvůrci reagovali často velmi osobním a angažovaným způsobem,“ říká kurátorka Eva Riebová. „Výstavu dotváří smutný a drsný příběh bývalé Jugoslávie a zemí jihovýchodní Evropy, a právě tento příběh se pokusíme přiblížit v rámci komentované prohlídky. To, co zůstane nevyslovené mezi řádky, pak doplní Mark Požlep se svou emocemi (a písněmi) nabitou performancí.”

Stranger Than Paradise Marka Požlepa představuje sedm populárních písní z 50. a 60. let, které protínají celou jednu generaci obyvatel zemí bývalé Jugoslávie. Projekt není jen příběhem Jugoslávie, ale – což je důležitější – je to příběh konkrétní společnosti a intimních vztahů mezi lidmi. Performanci předvede umělec v prostorách divadelní zkušebny. 

Ve stejném patře pak otevřou své ateliéry současní rezidenti MeetFactory. Za všechny jmenujme ukrajinského umělce a aktivistu Davida Chychkana, polskou umělkyni Moniku Szpener, která vytváří interdisciplinární instalace a skulptury, nebo ukrajinského tvůrce Oleksiyho Radynskiho, jenž promítne některé ze svých filmů. Kurátoři rezidenčního patra pak představí projekt The New Dictionary of Old Ideas, rezidenční program MeetFactory, kladoucí si za cíl vytvořit platformu založenou na kulturní výměně a na výzkumu společné identity prostřednictvím vizuální kultury, teorie umění, historie a politiky střední Evropy.

V rámci této prezentace představí svou práci a své instituce rumunští kurátoři Cristina Bogdan a Vasile Leac (Trafo Gallery) a polský kurátor Stanisław Ruksza (ODD).

V průběhu večera se návštěvníci budou moci občerstvovat v prvním patře, kde bude umístěn bar, na závěr večera zahraje DJ.

Večírek uprostřed parných měsíců, který představí zajímavé tváře domácí i světové výtvarné scény, vás osvěží první srpnový den. Vstup na celou akci je zdarma.

 

Více informací:
Viktor Dedek: Rychlost chůze, výška stolu
Stranger Than Paradise / Podivnější než ráj
Rezidenti MeetFactory
The New Dictionary of Old Ideas

Line-up:
18:00   Viktor Dedek: Rychlost chůze, výška stolu – vernisáž, Galerie Kostka
18:30   Stranger Than Paradise - komentovaná prohlídka, Galerie MeetFactory
19:30   Mark Požlep, performativní přednáška „Stranger Than Paradise“
20:30   prezentace projektu New Dictionary of Old Ideas
21:30   promítání filmů Oleksiyho Radynskiho
21:30   DJ

19:30–00:00 otevřené ateliéry

 

Kontakt:
Zuzana Kolouchová → PR → zuzana.kolouchova@meetfactory.cz → +420 739 055 862
Libor Galia → PR → libor.galia@meetfactory.cz

 

 


Soirée v MeetFactory_1. 8. 2018.pdf