Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

25 LET SVOBODY

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

4. 6. 18:00

Happening a koncert „25 LET SVOBODY”  

Dne 4. června 1989 se v Polsku uskutečnily první polosvobodné volby ve východním bloku. Poprvé od roku 1939 získali obyvatelé střední Evropy šanci svobodně vyjádřit své názory. A této příležitosti využili. Zdrcující vítězství Solidarity způsobilo, že další fungování komunistického režimu v Polsku se ukázalo jako neudržitelné. A na podzim následovaly polský příklad další státy regionu: Maďarsko, východní Německo, Československo.

25. výročí znovuzískání svobody má letos výjimečně silný kontext. Události těsně za našimi hranicemi připomínají, jak nesamozřejmou věcí svoboda je a jaké vyžaduje oběti. Proto nechceme pouze vzpomínat, ale také si uvědomit aktuálnost této otázky. Komponovaný večer 25 LET SVOBODY v pražském centru současného umění MeetFactory otevře výtvarný happening Co pro Tebe znamená svoboda?, kde každý dostane pod uměleckým vedením Davida Černého a jeho přátel možnost vyjádřit slovy či obrazem odpověď na tuto otázku.

Následovat bude koncert, na němž se poprvé v historii sejdou na jednom pódiu dvě hudební legendy a zároveň „sousedé“ z Katovic a Ostravy - SBB (PL) a Buty (CZ). Obě kapely zahájily svou hudební dráhu ještě za komunismu a od té doby si vychovaly několik generací věrných fanoušků po obou stranách hranice.

„Nechceme jen vzpomínat na výročí pádu komunismu ve střední Evropě, ale chceme tuto událost oslavit ve společnosti umělců spojených s MeetFactory a skvělých kapel SBB a Buty. Tyhle dvě kapely, jež si přes polsko-českou hranici doslova koukají do oken, se spolu na jednom pódiu sejdou na naší akci úplně poprvé,” uvedl ředitel Polského institutu v Praze Piotr Drobniak.

 Večer věnovaný tématu svobody v čase minulém, přítomném i budoucím doprovodí výstava plakátů Takoví jsme. Poláci 1989-2014, která je občas radostným a občas hořce ironickým shrnutím toho, co jsme s darem svobody za poslední čtvrtstoletí udělali. Prezentovány budou vítězné plakáty letošního ročníku soutěže Galerie AMS.
 

18.00 výtvarný happening
20.00 koncerty kapel SBB a Buty


 Vstup zdarma

Organizátory akce jsou: Polský institut v Praze, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, MeetFactory, festival United Islands of Prague a Opona o.s.