Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Because it is there

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory
Partneři
Because it is thereBecause it is thereBecause it is thereBecause it is there

18. 9. - 24. 9. 2015

18. 9. a 24. 9.
Kurátoři: Agnieszka Kilian, Jaro Varga    

,,Because it is there”, tak zněla odpověď Georgea Malloryho, když se ho redaktor deníku The New York Times zeptal na důvody, které ho vedly k rozhodnutí zdolat Mount Everest. To, co se na první pohled může zdát jako až příliš stručné odůvodnění, ve skutečnosti vyvolává řadu dalších otázek. Právě těm se chce věnovat sérii akcí a setkání. Budou se dotýkat témat jako je touha “dosáhnout nedosažitelného”, limity našeho poznání, možnosti uniknout z lidského těla a v neposlední řadě také podvědomá tvorba strategií vlastního přežití. Prozkoumána tedy bude jak podstata otázky, která byla položena Mallorymu, tak i podstata jeho odpovědi: because it is there. Jeden z hypotetických motivů pro zaměření se na “prvotní poznání” je možnost navázat spojení s vlastním já v místě, které je naprosto nedotčené lidskou civilizací. Projekce, audio vystoupení a přednášky se proto zaměří na důvody, proč lidé vůbec prahnou po takových zážitcích. To vše za účelem odhalit existenciální podmínky v porovnání s konečností a objektivností přírody, podstaty, přirozenosti - ne nezbytně za pomocí slov, ale s odkazem na “nevyslovenost”.    

18. září, 18 hodin – Divadelní sál:
- projekce s názvem "Epic of Mount Everest" (režie: John Noel, 1922)
- následuje diskuze, hosté: Maxime Guitton a Agnieszka Kilian  

24. září, 17 hodin – Divadelní sál:

- přednáška Bogdana Achimescu s názvem "Romanian DIY"
- otevřená diskuse na téma "Out of the body into the mind", host: Jelena Martinovic    

Bogdan Achimescu
– výtvarný umělec, narozen v rumunském Temešváru. Absolvoval obor Výtvarné umění na akademii v Kluži. Jeho dílo bylo vystaveno v rámci projektu Context Network v rumunském pavilonu na Benátském biennale v roce 2001. Spolupracoval s berlínským uskupením Urban Art. Působí jako ředitel Intermedia Department na Akademii výtvarných umění v Krakově, kde také přednáší. Podílel se na řadě výstav a expozic v Polsku i v zahraničí. Ve své tvorbě se Achimescu zaměřuje na umění DIY za použití především kresby a fotografie. Žije v Krakově.
 

Maxime Guitton
- má na starosti Soutien à la Création, což je služba, který podporuje současnou tvorbu prostřednictvím grantů a fondů určeným výtvarníkům, vydavatelům, zprostředkovatelům umění, kritikům a filmovým producentům v Centre national des arts plastiques (CNAP)  v Paříži. Od roku 2003 vyvíjí nezávislou hudební činnost během samostatných akcí v různých uměleckých prostorech a muzeích (Le Bal CAPC, Centre Pompidou, atd.). Mezi lety 2009 a 2011 působil jako asistent skladatele Eliana Radiguea. Díky svému výzkumu byl Guitton mnohokrát pozván na umělecké školy a instituce ve Francii a ve Švýcarsku (ECAL, Ecole du Magasin, INHA, Bétonsalon, Musée de la Main UNIL-CHUV, etc.), kde vedl kurzy, workshopy a přednášky. V roce 2014 se stal kurátorem samostatné výstavy Melissy Dubbin a Aarona S. Davidsona s názvem "a drusy vein" (Treize, Paříž). Spolu s Benoîtem Hickém v roce 2015 představil cyklus filmových projekcí a přednášek o horách s názvem "Montagnes: la terre exhaussée" v National Museum of Natural History v Paříži.
 

Jelena Martinovic
- je umělkyně a historička žijící a pracující v Lausanne a v Ženevě. V současné době působí jako výzkumník senior projektu Mind Control při Swiss National Science Foundation (SNFS), Radical Experiments in Art and Psychology, 1960-70 (HEAD-Geneva), a spolupracovnice při Institute of history of medicine (IUHMSP, University of Lausanne). Její kniha s názvem Peak Performance bude publikována v prosinci 2015. Obsahuje texty a umělecká díla, která se zabývají estetickým, psychologickým a fyziologickým přístupem k horskému výstupu. Kniha je výsledkem dvouletého projektu, který Jelena vedla ve spolupráci s magisterskými studenty výtvarného umění na HEAD-Geneva (Work.Master). Na jaře roku 2016 vyjde v nakladatelství MetisPresses její kniha zabývající se zážitky blízké smrti (jedná se o knižní verzi dizertační práce, která byla dokončena v roce 2013).


The exhibition is a part of the programme entitled “Place Called Space”, co-financed by the European Regional Development Fund in frame of the Małopolska Regional Operational Programme 2007 – 2013.

Projekt spolufinancovaný Ministerstvem kultury a Národním Dědictvím Polské republiky.

Výstavu pořádá Imago Mundi Foundation (Krakov, Polsko) ve spolupráci s Meetfactory a FUTURA.