Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Bílá. Modrá. Červená. • Performance na lodi

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory
Partneři
Bílá. Modrá. Červená. Bílá. Modrá. Červená. Bílá. Modrá. Červená.

12. 4. 18:00 - 20:00

MeetFactory, Francouzský institut v Praze a štrasburské kulturní centrum CEAAC slaví desáté výročí vzájemné spolupráce plavbou po studených vodách řeky Vltavy. 

Barvy živlů: vody, vzduchu, ohně, ale také barvy české a francouzské vlajky. Rozlišují různé národy barvy jinak?

Podívejme se na národní identitu jako na soubor darů, které přinášíme na návštěvu. Stereotypy, nedostatky, národní hodnoty a problémy nás nemusí nutně odlišovat, ale mohou umožňovat vzájemnou komunikaci. Různorodost je podmínkou dialogu, a národní symboly určují jeho tón a tvar. Vše pro to, abychom vytvořili nadnárodní porozumění, výměnu, konverzaci, která potvrdí, že jsme stejní, ačkoli tak odlišní.

Přijměte pozvání na slavnostní vyjížďku lodí od Francouzské ambasády na Malé Straně ke smíchovské MeetFactory. S posádkou pod vedením umělecké trojice Darja Lukjanenko, Jakub Polach & Tereza Silon a kurátorů Michała Łukaszuka & Piotra Sikory oslavíme kulaté výročí česko–francouzské spolupráce mezi rezidenčním programem A-i-R MeetFactory, Francouzským institutem v Praze & CEAAC. Vyplouváme v pátek 12. dubna v šest odpoledne z Občanské plovárny na Praze 1. 


Věděli jste, že dne 12. dubna byla vypuštěna do vesmíru loď Vostok 3KA? Byla to první loď, která odvezla člověka na oběžnou dráhu. Ve své performance se Darja Lukjanenko pokusí dosáhnout kosmického vakua novou metodou - bez raket a koloniálních aspirací. Jaká je ta metoda? Jediný způsob, jak to zjistit, je zjistit to sami - pšššt, ale pozor, abyste umělkyni nevzbudili.

Tereza Silon se chystá čelit prvkům vody. Voda je měkká, nepřímá, pronikavá, ale i bouřlivá a mocná. Existují všechny tvary a intenzity milostných písní, dosahující daleko za obzor a pod hladinu vody. Překračují všechny imaginární hranice a donutí nelegitimní armády se zhroutit. Přivažte se k stožáru lodi, abyste se vyhnuli sražení pod hladinu, nebo rozvážte pouta a podstupte proměnu.

Jakub Polách připravil cestu, videoesej podpořenou sociálními médii, věnovanou tématu nacionalismu ve světě dnešní doby. S postironickým pohledem na nacionalistické tendence, hlas v pozadí přednáší o původech nacionalismu, zdůrazňuje jeho nejvýznamnější rysy: šíření lží o minulosti, chování nenávisti k sousedům a sdílení těch samých iluzí o budoucnosti. Jaké je alternativa k tomuto zastaralému konceptu, který často slouží jako dělící, nikoli spojovací prvek?

 


Bio

Darja Lukjanenko pracuje jako interdisciplinární umělkyně. Pohybuje se napříč performancí, textem a kombinovanou technikou. Vystudovala žurnalismus na Ukrajině a nyní studuje na pražské UMPRUM. Její tvůrčí proces je založen na praktikách stimulace empatie, studiu pozice ne-humanismu a objevování forem vztahů bez nadvlády. Od roku 2022 mapuje procesy dekolonizace ukrajinské kultury a archivuje ruskou válku v ukrajinské mytologii.
 

Tereza Silon (ona/they/none&all) je interdisciplinární umělkyně pracující především v médiu performance, performance a ztělesněného výzkumu. Zároveň pracuje jako bodyworker, je básník a píše texty, je experimentální bylinkářka se základy klinické naturopatie. Dlouhodobě pracuje s koncepty ztělesnění a tělesnosti, feministickými queer perspektivami, sociálně přírodní ekologií, kolektivním/i tělem/těly a touhou otevřít portály generativní intimity všem navzdory extraktivním systémům, ve kterých jsme nuceny*i pobývat. V současné době se vrací k práci s hlasem, (abolicionitickému) kinku/bdsm, lidské a rostlinné říši a jejich milostným příběhům. Úžas jí dodává pocit hravosti, smyslu a inspiraci.


Jakub Polách je mikroinfluencer, TikToker a designér. Ve své praxi osciluje mezi akademickou činností, memy a chatováním. Dlouhodobě se věnuje zkoumání dezorientovaných tiktokových organismů a jiných internetových subkultur. Kdyby streamoval, tak by nevěděl, že streamuje.Akce je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě je však nutná registrace přes air.intern@meetfactory.cz.
Loď vyplouvá v 18:00 z Občanské plovárny (adresa U Plovárny 1, 118 00 Praha 1).
 ⚪ 🔵 🔴

Bílá. Modrá. Červená • Performance na lodi
12. 4. 2024, 18:00 — 20:00
Darja Lukjanenko, Jakub Polach, Tereza Silon
kurátoři: Michał Łukaszuk, Piotr Sikora
 

Plavba je realizována v rámci oslav desátého výročí spolupráce mezi MeetFactory, Francouzským institutem a CEAAC ve Štrasburku. Akce pokračuje v MeetFactory, kde proběhne dernisáž výstav Vladimír Skrepl: Vláčná kůžeBotond Keresztesi & Stach Szumski – Dungeon Keepers: Earlier than Primordial Middle Ages. Dernisáž je také zdarma a není nutné se na ni registrovat.