Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Bohemian Like You: Múm (ISL) + Sin Fang (ISL)

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

4. 10. - 4. 10. 2013 20:30

Múm - jeden z hlavních vývozních artiklů islandské hudební scény přijíždí po devíti letech znovu do Prahy. Rozdíly mezi tehdejším vystoupením a tím, co fanoušky čeká 4. října v MeetFactory jsou diametrálně odlišné. Hudební vývoj, směřování a koneckonců i samotné obsazení kapely prošlo během let výrazným restartem a múm v současné podobě mají s múm z minulosti jen pramálo společného. Novinka Smilewound na které mimo jiné hostuje třeba i Kylie Minogue, vychází v září u německého labelu Morr Music. První singl Toothwheels zavádí posluchače do hájemství indietronického smutnopopu a v podobném duchu by mělo znít i celé album. Na turné, které podporuje vydání novinkového materiálu, vyrážejí ve společnosti islandského souputníka Sin Fanga.

Počátky múm kterou v Reykjavíku založili Gunnar Örn Tynes, Örvar Smárason a éterická dvojčata Gyda a Kristín Anna Valtýsdóttir se datují k roku 1997. První album Yesterday Was Dramatic, Today Is OK vyšlo tři roky poté u Morr Music a jeho zvuk specifikovalo kolektivní poblouznění vlnou elektronických pionýrů okupujících katalogy labelů Warp, Rephlex nebo Skam. Druhé i třetí album Finally We Are No One (2002, Smekkleysa) a Summer Make Good (2004, Fat Cat) už představilo múm coby o něco méně elektroničtější a podstatně zadumanější kapelu a jak kritici, tak posluchači v tomto období spatřují jejich kreativní vrchol. Po odchodu Gydy a posléze i Kristín Anny (která se vrhla do náručí Avey Tarea z Animal Collective) nastala další fáze, v rámci které se Gunnar a Örvar obklopili zástupem postupně příchozivších a následně odchodivších muzikantů (mezi jinými třeba Ólöf Arnalds nebo Hildur Gudnadóttir) a společně se snažili setřást nálepky teskné kapely. První vlaštovkou nové éry bylo album Go Go Smear The Poison Ivy (2007, Fat Cat) s rozvrkočeným, hravým singlem They Made Frogs Smoke 'Til They Exploded'. Prozatím poslední položkou diskografie je Sing Along The Songs You Don't Know, které vyšlo v roce 2009 a vrátilo se zpátky do otevřené náruče Thomase Morra a jeho Morr Music (v posledních letech se Thomas výrazně orientoval na islandskou scénu a vedle múm jsou u něj pod patronátem i alba ostatních krajanů jako Benni Hemm Hemm, Sin Fang, Sóley nebo Borko). Šestý řadový počin Smilewound oficiálně vychází 6. září.

 

S osobou Sindriho Már Sigfússona jste se měli možnost seznámit poprvé před více jak deseti lety, kdy na Islandu zformoval indie folkový projekt Seabear. S těmi vydal několik ceněných alb a EP nicméně v roce 2009 vydal pod hlavičkou Sin Fang Bous sólový debut Clangour. Na něm se potkával zjevný vliv psychedelického popu alá Animal Collective a zvukové hračičkovství Sufjana Stevense. Čtyři roky od vydání Clangour se karty obrátily a coby vedlejší odbočka už nefiguruje Sindriho sólová tvorba leč samotní Seabaer. Alba Summer Echoes a novinka Flowers vyšla s dvouletým odstupem již pod zkráceným nickem Sin Fang (obě u Morr Music).

 

Všechny dosavadní nahrávky překypující hitovým potenciálem prezentují Sindriho jako jednu z nejpozoruhodnějších a kvalitativně nejstálejších person islandského popu.

Tisková zpráva ke stažení

 

Více informací: http://www.facebook.com/mumthebandhttp://mum.is/http://meetfactory.cz/   Přihlašte se k účasti na akci:
https://www.facebook.com/events/136468199885185/
http://www.last.fm/event/3627684