Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Botond Keresztesi & Stach Szumski – Dungeon Keepers: Earlier than Primordial Middle Ages

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

15. 2. - 14. 4. 2024

Podívejte se na povrch před sebou. Znaky a důkazy určitého historického stylu se hromadí, až se z nich stává ohromující polyfonie vizuálních prvků. Místo toho, aby odkazovaly ke konkrétní historické epoše, vytvářejí rubáš hustě zaplněný ornamenty a detaily jednotlivých období. Existuje někdo, kdo má schopnost rozeznat jednu vrstvu od druhé? Kdo by je dokázal identifikovat a oddělit, podobně jako se odděluje slupka od šťavnatých zrnek granátového jablka? Strážci kobek chirurgicky konstruují neznámý svět, který nikdy neexistoval. Kombinací různých vrstev historického obsahu oživují divokou směsici imerzivních realit, které koexistují v prostorném sále Galerie Kostka.

Společná pražská výstava dvou spřátelených autorů navazuje na jejich nedávný kolaborativní projekt Dungeon Keepers v polském Krakově. Výstava je pořádána ve spolupráci s rezidenčním programem MeetFactory.


Botond Keresztesi (* 1987 v Rumunsku) je maďarský multimediální umělec vyjadřující se v malbě, kresbě a instalaci. Vystudoval Maďarskou univerzitu výtvarných umění v Budapešti (2007-2012) a v rámci své tvorby pracuje s odkazy k dějinám umění, pop kultuře, digitálnímu světu i každodennosti, které v jeho obrazech krystalizují do fragmentárních surreálných krajin. Keresztesiho nedávné samostatné a skupinové výstavy zahrnují např. Galerie Deroullion v Paříži, Carl Kostyal v Malmö, Future Gallery v Berlíně, Maďarskou národní galerii v Budapešti, či zámek Schloss v Oslu. V České republice měl dosud jedinou samostatnou výstavu prezentovanou v roce 2021 v někdejší galerii Lítost.

Stach Szumski (* 1992 v Gdaňsku) absolvoval Fakultu mediálního umění na Akademii výtvarných umění ve Varšavě. Zabývá se malbou, instalacemi, sochami, grafikou, kresbami a intervencemi ve veřejném prostoru. Ovlivněn grassroots praktikami souvisejícími s postgraffiti, v letech 2013-2016 spoluuvedl varšavskou galerii V9. Kromě toho v letech 2015-2020 spolupracoval s Karolinou Mełnickou na projektu Nomadic State, v jehož rámci vytvořil umělecký kolektiv a fiktivní nomádský mikrostát. Szumského díla byla vystavena v různých galeriích po celém světě, například v CSW Zamek Ujazdowski, Kyoto Art Center a Galeria Parcel v Tokiu. Podniká velkoplošné nástěnné malby a interdisciplinární projekty, které často vycházejí z historického výzkumu během jeho rozsáhlých cest. Žije a pracuje v Michałowicích (Karkonosze). V České republice dosud sólově vystavoval v roce 2022 v galerii Berlínskej model.
 Botond Keresztesi & Stach Szumski – Dungeon Keepers: Earlier than Primordial Middle Ages

Vernisáž: 14. 2. 2024 od 19:00
Termín: 15. 2. 2024 – 14. 4. 2024
Kurátoři: Piotr Sikora, Ján Gajdušek
Produkce: Petra Widžová
Grafika: Jan Arndt

Fotografie instalace Jan Kolský 

 

Doprovodný program: 
26. 03. Vladimír Skrepl, Botond Keresztesi & Stach Szumski | komentovaná prohlídka výstav - vstup zdarma 


Ohlasy: 

„Výstava sa pohráva s konformitou racionality či s degradovaním pôvodných naratívov času a pamäte, pričom navodzuje vrstevnaté vizuálne zneistenie. Čas tu nemá konkrétne vymedzenie, pokojne by preto mohlo ísť o imaginácie utopicko-distopických budúcností aj reinterpretáciu stredovekých príbehov. Dvojica maliarov však neodkazuje k snovým, romantickým naratívom. Ich príbehy ostávajú aj napriek neurčitosti až znepokojujúco reálne." 
Viktória Pardovičová: Bezčasové vizuálne zneistenie, Art &Antiques 

„K chiliastickému naladeniu výstavy prispievajú i roztrúsené obrazy menších formátov na stenách, striedavo zachycujúce podobizny mimozemských Votrelcov, morfujúce dvojhlavy, zízajúceho netopiera alebo abstrahujúce antropomorfné štruktúry."
Tina Poliačková: Po stopách strážcov jaskyně, artalk.cz

 


Vstupné: 
100 Kč 
>>> platí do Galerie MeetFactory a Galerie Kostka; k zakoupení na baru (lze platit hotově i kartou)
>>> vernisáž výstav je zdarma

 

Otevírací doba galerií:
pondělí–neděle 13:00–20:00 (není-li uvedeno jinak)