Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

BURANTEATR: LISTOPAD – FRAŠKA O POSLEDNÍCH DNECH ZKORUMPOVANÉHO PRE

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

20. 11. 20:00

Třetí premiéra BURANTEATRu v sezoně 2011/2012 míří do vod politické satiry. A to dosti nekompromisní – hlavním hrdinou americké dramatické novinky Listopad Davida Mameta není nikdo jiný, než sám americký prezident. A to prezident, kterého nikdo nemá rád a nikdo nechce volit. V režii uměleckého šéfa Zetela ztvární svou první hlavní roli v BURANTEATRu herecký objev Martin Tlapák.

 
Charles Smith je – podle jména – nejobyčejnější z obyčejných Američanů. Zdání ovšem klame – Charles není jen tak někdo, Charles je prezident Spojených států, „vládce svobodného světa“. Zároveň je to ale několik dnů před svými druhými prezidentskými volbami odepsaný muž, politická mrtvola, někdo, jehož „preference jsou nižší než Gándhího cholesterol“. Sedí zdeptaný v Oválné pracovně a jeho tajemník Archer, poslední člověk, který mu zbyl, mu trpělivě vysvětluje, že „i Popelka musela nakonec domů“. To je základní situace komedie Davida MametaListopad (November) z roku 2007, kterou BURANTEATR uvede jako teprve druhé divadlo v ČR (českou premiéru měla v listopadu 2011 v pražské Komorní činohře).

 „Jednu hru Davida Mameta – Sexuální perverzi v Chicagu –  jsme už uváděli, nasazení některých dalších jsme zvažovali. Je to zkrátka autor, který je našemu vidění světa i hereckému stylu hodně blízký. A Listopad je prostě brilantně napsaná komedie, Ester Žantovskou výborně přeložená - už při prvním čtení jsem měl obrovskou chuť tu hru zkoušet,“ poznamenává dramaturg inscenace Jan Šotkovský. „Neškrtl jsem asi poprvé v životě v textu ani větu – prostě to nebylo třeba“, dodává režisér inscenace a umělecký šéf BURANTEATRu Zetel.
 

Mametovu hru lze stručně charakterizovat jako crazy komedii o zoufalství neoblíbeného politika, který se několika taktickými veletoči pokusí zachránit svoji končící politickou kariéru. K popsání žánru stačí jen vyjmenovat postavy, které ve hře vystupují – americký prezident, jeho tajemník, lesbická poradkyně, která prezidentovi píše všechny projevy a chtěla by se vdát za svou přítelkyni Sněženku, zástupce „Národního svazu chovatelů krocanů a výrobců vedlejších produktů z krocana“ a konečně jako deus ex machina se zjevivší indiánský náčelník.

 „I když americké reálie hrají v Listopadu značnou roli, nebojíme se, že by hra u nás nerezonovala. Na to je aktuální a míří do živého až až. Koneckonců, nejmenovaní američtí prezidenti nejmenované české prezidenty v lecčems připomínají“, poznamenává Šotkovský. „Jestli jsme něco nechtěli, tak dělat si přímočarou srandu z politiků - i když trefných momentů v tomto ohledu nabízí Listopad spoustu. Spíš nám ale Mametova hra připadá jako obraz světav němž je i prezident pouhou figurkou v rukou poradců a spolupracovníků a jeho moc je do značné míry iluzorní“, dodává Zetel.
 

Pozoruhodností inscenace bude její scénografie, kterou vytváří Zetel společně s malířem Jaroslavem Bubnem. „Většina inscenací Listopadu, hlavně těch amerických, používá důkladně realistické kulisy. Jsme jednak chudé divadlo, jednak se to k nám příliš nehodí. Rozhodli jsme se proto pokusit o přesnou kopii Oválné pracovny, jak ji měl zařízenou Bill Clinton: ovšem pozadí pracovny bude hyperrealisticky namalováno na patnáct metrů dlouhé plátno zavěšené do oválu“, popisuje výtvarné řešení Zetel.
 

Inscenace bude uvedena v překladu Ester Žantovské, režii Zetelově, dramaturgii Jana Šotkovského, scéně Zetela a Jaroslav Bubna a v kostýmech, které jsou dílem celého tvůrčího týmu. V ústřední roli prezidenta Charlese Smithe se představí nový kmenový herec BURANTEATRu Martin Tlapák, další role ztvární Michal Isteník (Archer Brown), Kateřina Dostalová (poradkyně Clarice Bernsteinová), Jiří Hájek (Zástupce svazu chovatelů krocanů) a Dano Junas (indiánský náčelník Dwight Grackle). 
  
vstupné: 200,- / 150,- studentské / 50,- studenti divadelních škol, ZTP

rezervace nutná: www.meetfactory.cz/rezervace/default.aspx