Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Dernisáž + křest

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

4. 2. 16:00

První únorový víkend bude zároveň posledním víkendem, kdy je možné navštívit výstavy I Went Through That Door and I Never Came Back (Galerie MeetFactory) a Jan Matýsek: Fuj Tajxl!! Skrč prst skrz smrt. (Galerie Kostka). V sobotu 4. 2. vám je v rámci komentovaných prohlídek představí kurátoři Tereza Jindrová a Ján Gajdušek za účasti některých umělců (Jan Matýsek). Na programu budou dále také přednášky spojené s výstavou I Went Through That Door and I Never Came Back na téma drogy psychedelické religiozity (Jan Blahůšek) a vztahu drog a umění (Piotr Sikora).

Ve stejný den také slavnostně pokřtíme publikaci Other Knowledge: Text, Images, Documents, která mapuje výstupy tříletého projektu Jiné poznání. Ten jako výstavní rámec pro galerie MeetFactory připravily kurátorky Eva B. Riebová a Tereza Jindrová. 
 


 
➢ Jan Blahůšek: Psychedelická religiozita
➢ přednáška 
Jedním z mechanismů terapeutického účinku psychedelik je i tzv. mystická zkušenost. V některých zemích je běžné užívání psychedelik v rámci náboženské praxe. V Jižní Americe se jedná především o tradiční šamansko-léčitelské užívání ayahuasky nebo rituály synkretistických křesťanských církví. Tyto církve již legálně působí také v USA a jejich tamější obdobou je domorodá peyotlová Native American Church. V Africe je to zase ibogové náboženství bwiti. První pokusy o spojování psychedelie a buddhismu probíhají v USA a ve Švýcarsku. Je jen otázka času, kdy se začne více řešit status psychedelické religiozity také v Evropě, která zrodila Alberta Hoffmana a jeho LSD mystiku. Tématem nás provede Mgr. Jan Blahůšek z České psychedelické společnosti. Přednáška proběhne v českém jazyce. 


➢ Piotr Sikora: High Art aneb umění pod vlivem
➢ přednáška 
Umění, které ovlivňuje a mění vaše vnímání podobně jako psychoaktivní látky. Psychonauty a psychonautky, noční ptáky a somnambulistky jakož i všechny milovníky prolamování brány vnímání zvu na přednášku o umění, které bylo inspirováno změněnými stavy vědomí. Co mají umění a drogy společného? Proč si psychoaktivní látky spojujeme s uměleckou bohémou a je to jenom klišé? Na tyto a mnohé další otázky se pokusím odpovědět pomocí příkladů děl umělkyň a umělců z různých koutů světa.
Přednáška proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení. 

➢ Other Knowledge: Texts, Images, Documents 
(ed. Tereza Jindrová, Eva B. Riebová)

➢ křest publikace 
Publikace Other Knowledge zastřešuje výstavní projekty a výzkumné aktivity, které byly součástí dlouhodobého dramaturgického projektu Galerie MeetFactory s názvem Jiné poznání. Kniha sumarizuje 10 výstav, které kurátorky Tereza Jindrová a Eva B. Riebová zorganizovaly mezi lety 2020 a 2022. Publikace obsahuje fotodokumentaci, kurátorské texty, rozhovory s umělci a umělkyněmi, ilustrace a další doprovodné materiály rozšiřující jednotlivá témata Jiného poznání. 

 


16:30  komentovaná prohlídka výstavy I Went  Through That Door and I Never Came Back
17:30  komentovaná prohlídka výstavy Jana Matýska 
18:00  Jan Blahůšek:
Psychedelická religiozita - přednáška 
19:00  Piotr Sikora: 
High Art aneb umění pod vlivem - přednáška 
20:00  křest publikace 


vstup zdarma 

otevírací doba galerií: 
pondělí–neděle 13:00–20:00