Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Diskuze: Oksana Zabužko a Juryj Vynnyčuk v rámci premiéry Autoatlas Ukrajiny

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

4. 7. 16:00

Pozvánka na diskuzi s autory 4. července v 16 hodin v Divadle MeetFactory 

Srdečně Vás zveme na diskuzi s autory, jejichž texty uvádíme v inscenaci Autoatlas Ukrajiny. Premiéra inscenace je 3. července, diskuze proběhne 4. července od 16:00 hodin v Divadle MeetFactory.
 

Oksana Zabužko a Juryj Vynnyčuk. Oba jsou autory povídek, jejichž adaptace budou mít diváci možnost zhlédnout v rámci inscenace.
Oksana Zabužko (nar. 1960 v Lucku) je bezpochyby nejznámější, nejpřekládanější a nejsvětovější ukrajinská spisovatelka. U nás vyšly v českém překladu knihy Polní průzkum ukrajinského sexu, Sestro, sestro a Muzeum opuštěných tajemství (všechny  přel. Rita Kindlerová). Poslední román, jehož tématem je ukrajinská historie 20. století, zejména fenomén UPA ( ukrajinské povstalecké armády), se dočkal v německy mluvících zemích několika vydání, o Oksaně Zabužko (která je vzdělaná ve filozofii a pohybuje se ve světových akademických institucích) se mluví jako o možné adeptce na světové literární ceny. Jednu z nich, středoevropskou cenu Angelus, ostatně dostala na konci roku 2013 ve Wroclawi.

Inscenace Autoatlas Ukrajiny zpracovává hned dvě díla této autorky: Novelu Polní výzkum ukrajinského sexu a Mimozemšťanku z povídkové knížky Sestro, sestro.
Oksana Zabužko je vášnivý hlas ukrajinské kultury, sama její bytost uznávané světové intelektuálky vyvrací stereotyp o podřízenosti a slabosti Ukrajiny vedle mocného Ruska. Juryj Vynnyčuk (nar. 1952) žije ve Lvově. Hlásí se ke kroužku takzvaných „žlobistů“, sdružujících spisovatele, výtvarné umělce a hudebníky, kteří pracují s fenoménem „ukrajinského nevkusu“. „Žlob není snob“ je jejich heslem a sebestylizace některých, zejména výtvarníků, je tvořena prvky stereotypů o Ukrajincích – fyzkulturou vypracovanými těly, holými lebkami s tatarskou štětkou, tepláky s bílými lampasy, zlatými zuby, jistým nepopsatelným tvarem bot a tak dál. Juryj Vynnyčuk ve svých knihách Ukrajinu nikterak nešetří, patetické a tragické momenty národní identity jako například hladomor cynickým způsobem hypertrofuje do kanibalismu v blázinci Kulparkiv, ostatně onen blázinec je metaforou ukrajinského zmatku, korupce, oligarchie, nevzdělanosti, opilství, zbytků komunistické ideologie včetně sklonů ke kriminálnímu jednání všeho druhu.  

Inscenace zpracovala titulní povídku z knížky Chachacha, která se bude odehrávat po výstupu diváků z lodí, v Bistru U Veselé kozy.
 

Diskuzi s autory bude moderovat Alena Zemančíková z Českého rozhlasu. Přítomna bude také režisérka inscenace Ewa Zembok a další.

Vstup na diskuzi je volný.