Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

EFTERKLANG (DK) + TEVE (CZ) + PROJEKCE / SCREENING "AN ISLAND"

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

10. 3. 19:30

Dánští indie melancholici Efterklang se vrací do Prahy

Zasnění Efterklang z Dánska se v Praze poprvé představili již v roce 2005 na výjimečném koncertě v Akropoli v rámci jejich vůbec prvního evropského turné. To bylo ještě před vznikem názvu Bohemian Like You a před prvním Sperm Festivalem a od té doby se toho hodně změnilo. Jak u nás, tak v hudbě Efterklang, kteří se 10. března 2011 vrátí. Dějištěm bude tentokrát smíchovská MeetFactory, podpoří je nedávný objev brněnské art scény TEVE a projekce nového filmu z dílny Vincenta Moona a Efterklang „An Island“.  Jaro nemůže začít lépe.

Efterklang pocházejí z Kodaně, kde se dali dohromady v roce 2000 ve složení Casper Clausen, Mads Brauer, Thomas Husmer a Rasmus Stolberg (do roku 2007 patřil do základní sestavy ještě Rune Mølgaard, který však sem tam ještě stále přispívá při skládání písní). Na koncertech vystupují s Efterklang obvykle další, většinou tři až čtyři blízcí muzikanti, mezi nimi někdy i např. Peter Broderick (který nedávno vystoupil v pražském Rudolfinu). První album Tripper vyšlo talentovaným Dánům v roce 2004, setkalo se s příznivým přijetím mezinárodní kritiky a z Efterklang se začala stávat elektroakustická senzace nejen v rodném Dánsku. Druhou deskou Parades v roce 2007 potvrdili pověst výjimečného dánského vývozního zboží a četné publikum si z melodicky zadumané indie formace začalo pomalu tvořit skoro kult. V roce 2008 nahráli orchestrální verzi alba Parades pod názvem Performing Parades spolu s Dánským národním komorním orchestrem přímo v Kodaňské koncertní síni, což svědčí nejen o jejich respektovaném hudebním postavení v zemi, ale také o ucelené a vyvíjející se zvukové vizi, kterou severská čtveřice vypouští do éteru.

„Efterklang“ znamená v dánštině „odraz“ a v hudbě, kterou Dánové tvoří, se toho odráží hodně – od severské zadumanosti a podzimní melancholie přes chytré indie písničkářství s jasnými a chytlavými melodiemi až po určitou chorální vznešenost, jež jim dodávají smyčce a dechy, které Efterklang s oblibou ve svých skladbách zapojují.  Efterklang bývají přirovnáváni k Arcade Fire, Sigur Rós, Grizzly Bear i Deerhunter, ale přes určitou podobu s výše zmíněnými hvězdami alternativního rocku stále znějí velmi původně a nezaměnitelně. Jejich zatím poslední album Magic Chairs z února 2010, tentokrát vydané pod hlavičkou 4AD (předchozí desky a singly vydávali na britském Leaf Labelu a také na vlastní značce Rumraket) představilo zatím nejucelenější a nejvybroušenější podobu jejich organického indie-rock-popu  – Efterklang se dostávají k jednodušším a přístupnějším skladbám, neseným zasněným hlasem v melancholicky pomalém tempu, aniž by slevili ze svého bohatě instrumentálně aranžovaného a orchestrálně laděného trademark zvuku. A stále zůstávají především velmi talentovanými a originálními muzikanty, což jistě domácímu publiku na vlastní i cizí uši předvedou na jaře v MeetFactory.

Předskakovat jim bude nedávný objev brněnské hudební scény, indie duo Teve, kteří se svým kytarově zasněným zvukem a melodicky ztřeštěným pozadím plným foukátek a rozpustilých popěvků i synteticky rezonujícího hlasu na vlastních věcech i předělávkách věcí od Fleet Foxes, Devendry Banhart i Depeche Mode budou pro Efterklang docela vhodným entrée.
Vstupenky / Tickets:Předprodej / Pre-sale: 290 CZK + poplatky/ fees at TicketportalTicketpro a Ticketstream
Na místě / door: 390 CZK (předprodej končí v den akce v 18:00 / pre-sale ends at the day of the show, 6 pm)
Start : 19:30 Divadelní sál - vstup zdarma
19.30 otevření sálu
20.00 - 20.50 'An Island' promítání filmu (45min)
21.30 uzavření sálu
Hudební sál
20.30 otevření sálu
21.00 -21.30 TEVE Live
22.00 - 23.30 EFTERKLANG Live

http://efterklang.net/
http://www.myspace.com/efterklang
http://www.myspace.com/tevemusic