Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

FAGani BU2R - Honet (FR): la vraie croix

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

11. 10. - 17. 3. 2013

"Nikdy jsem nestudoval nic o umění, jediné, co znám, je graffiti!" tvrdí autor současné monumentální malby, kterou si můžete prohlédnout v rámci Galerie Zeď na boční stěně MeetFactory. Obraz o velikosti 130m2 vytvořil Honet, legenda evropské graffiti scény v říjnu tohoto roku pro festival animovaného graffiti FAGani BU 2R. Francouzský umělec (narozen 1972) začal dělat graffiti v roce 1988 malováním zdí podél kolejí a v pařížských vlacích. Jeho pravidlem je dělat zábavné a kreativní věci, od vlaků až po galerie. S trochou štěstí (a znalostí jeho „rukopisu“) můžete potkat Honetova díla na železničních trasách po celé Evropě, ale také v Moskvě, Pekingu nebo Tokiu. Ačkoli jaksi „nepasuje“ do kategorie současného výtvarného umění, je vyhledávaným autorem evropských galerií a dokonce i autorem kolekce grafických návrhů pro Pradu. Stále však razí filozofii tvorby graffiti jako „aktu“ zaznamenání v určitém čase na určitém místě.

Honetovu práci můžete sledovat na www.aventuresextraordinaires.fr.


FAGani - FESTIVAL ANIMOVANÉHO GRAFFITI BU2R & MeetFactory 2012 konaný v MeetFactory díky podpoře BU2R, originálního projektu značky Budweiser Budvar, byl ruhým ročníkem unikátní přehlídky propojující principy pouličního umění s pohyblivým obrazem.

Na základě veřejné soutěže, které se mohl zůčastnit každý, kdo splnil přihlašovací požadavky, byli vybráni tři umělci do finálního kola. Ty vybrala odborná porota.

Velkorysý prostor průčelní zdi (Galerie Zeď) a blízkého okolí MeetFactory se stal po dobu měsíců srpen a září dějištěm neustále se měnících uměleckých zápisníků, které daly vzniknout konečným animacím pomocí známé metody „frame by frame“. Každý z finalistů, kterými může být až pětičlenná skupina, dostal rozmezí deseti dnů k realizaci malby na galerii Zeď s následným dvoutýdenním zpracováním animace. K dispozici byl potřebný materiál (barvy, spreje, štětce, válečky, vysokozdvižnou plošinu a jiné). Po uploadování posledního díla na web BU2R a MeetFactory, kde mohl každý zájemce shlédnout animaci společně s dokumentacemi realizací a video portréty umělců, proběhl cca čtyřtýdenní hlasování (23. září. –. 24. října).

Svého vítěze zvolila veřejnost a tři ohodnocení byla udělena i odbornou radou. Peněžní i jiná ocenění byla předána na veřejném večírku FAGani... 2012 25. října v MeetFactory.

Tento v České republice zatím ojedinělý projekt má za cíl dát možnost a materiální zázemí k realizaci těm projektům, které svou kvalitou potvrdí, že Street Art je svébytnou a přesvědčivě živou součástí naší kultury. Že ne každý, kdo pomaluje zeď, musí být fakan.

Vítězné video (odborná porota) - ČUDO - Martin Groch, Juliana Chomová, pure 728Vítězné video (diváci) - Untitled 0.6 - Tomáš Bilina a David Krňanský