Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Fernando Arrabal: Pohřeb sardinky

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

18. 10. 20:00

Popeleční středa, poslední den karnevalových oslav. Koná se pohřeb sardinky. Dnes je možné cokoliv.   

Stojí u okna svého pokoje. Je připoután řetězem zapuštěným do zdi a mluví o Altagoře a Líze. Vypráví, jak ho navštěvovaly, jak o něho pečovaly, jak jej učily a také, jak jej mučily. Okolnosti a důvod jeho uvěznění neznáme, stejně tak neznáme jeho samotného. V opakujícím se rytmu nazíráme pouze jednotlivé vztahové epizody, kde psychické násilí a sexuální sadismus nastoluje prazvláštní komiku. Jeho infantilní mentalita nás navádí k otázkám po svobodě a odsouzení. Dialog poskytuje jen málo odpovědí. Dramatické napětí vytváří kontrast uzavřeného světa erotického otroctví a minimální potřeba úniku. Vyhrocené pudové fantazie jsou tu formou lásky.  

Arrabalův text nevnímáme jako skutečnost nějak vzdálenou našemu světu. Hledáme v něm realitu, jež je pouhým prodloužením našich životů. Každá myšlenka a představa se v okamžiku svého zrození stává stejně opravdovou jako systém světa, na kterém jsme se jako lidé vesměs shodli. Tradiční svět se může stát stejně nereálným jako kterákoli fantazie. Fascinuje nás nevinný charakter hlavního hrdiny, který ve vykloubených situacích jedná s průzračnou jednoduchostí a nabízí tak překvapivé možnosti, jak se dívat na věci kolem. Jeho krystalicky nezaujatý pohled rozšiřuje vnímání přesahující naše bdění a snění. Z toho důvodu umělecký tým netvoří jen divadelníci, ale stejnou měrou jsou v něm zastoupeni i performeři, výtvarníci a hudebníci, kteří přinášejí různorodé způsoby vnímání času a prostoru.   

Karnevalové veselí končí. „Dvě kostrovitá stvoření míjejí přímo pod mým oknem. Každé z nich nese rakev: v jedné leží Altagora, zdá se bez života; z druhé se na mě usmívá Líza.“ Svět skončil vzhůru nohama. Spolu se sardinkou je pohřbena lidská minulost. Postní doba začíná s vírou, že svět může být lepší místo.    

Režie: Apolena Vanišová
Dramaturgie: Matěj Samec 
Pohybová a dramaturgická spolupráce: Jan Bárta
Scénografická spolupráce: Klára Syrůčková, Zuzana Sceranková
Hudba: Petr Krusha a Petr Skala 
Light design: Petr Krusha
Výklad a konzultace: Darina Alster
Produkce: Magda Juránková

Hrají a performují: Dora Bouzková, Jakub Gottwald, Adriana Kubištová Máčiková, Johana Schmidtmajerová, Petr Skala
Vstupné 200 Kč, pro studenty 120 Kč.
Rezervace vstupenek na rezervace.divadlo@meetfactory.cz.

-----
Premiéra se koná v rámci festivalu příští vlna / next wave 22. 9.–5. 10. 2017

Od 21:30 proběhne ve foyer MeetFactory v rámci tohoto festivalu koncert kapely Ježíš táhne na Berlín. 

MeetFactory je v roce 2017 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.