Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Festival Alternativa | 2. den

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

2. 11. 19:00

Spill (DE/AU)

Německo-australské duo Spill tvoří dvě výrazné postavy hudební alternativní scény, Magda Mayas a Tony Buck. Oba dlouhá léta žijí v Berlíně a spojuje je neovladatelná chuť vydávat se za hranice možností vlastních hudebních nástrojů. V případě Magdy Mayas jde o klavír a klavinet, kdy ke zvukovým exploracím využívá všechny vnější i vnitřní části nástrojů a zároveň je různými způsoby amplifikuje, nastavuje a přetváří. Bubeník Tony Buck z legendárního tria The Necks patří mezi nejzajímavější australské „vývozní artikly“. Má za sebou nesčetně zkušeností a mezinárodních spoluprací jako hudebník, producent i vizuální umělec, na svých sólových albech v nichž využívá field recordings, zkreslené zvuky kytary a další prvky, i během svých vystoupení, která mají díky výtvarnému zpracování podobu umělecké instalace, čímž vzdává hold tradici rockové avantgardy.

Jako SPILL vydali Magda Mayas a Tony Buck zatím tři alba, v nedávné době absolvovali dvě umělecké rezidence na americké půdě: v létě 2016 se na tři měsíce zabydleli ve slavné Villa Aurora v Los Angeles, na podzim 2017 pak v kalifornském Montalvo Arts Center. Zvuk SPILL je zahuštěný složitě vrstvenými plochami plnými textur, ve kterých se ztrácí identita jednotlivých nástrojů.

Fake the Facts (AT/SE)

V triu Fake the Facts se potkávají dva zástupci současné vídeňské avantgardní scény, kytarista Martin Siewert (v Čechách dobře známý z Radian a Trapist) a gramofonový kouzelník a mozek rakouského kolektivu klingt.org Dieter Kovačič alias Dieb13 se švédskou saxofonovou legendou Matsem Gustafssonem. Všichni tři hudebníci patří mezi přední postavy mezinárodní experimentální scény a jako takoví spolupracovali v různých projektech a nejrozmanitějších seskupeních se všemi dalšími čelními představiteli avantgardních uměleckých žánrů. Všichni se zároveň podílí i na mimohudebních projektech: skládají hudbu a vytváří zvukové instalace pro film, divadlo, literaturu nebo tanec. Komplexní přístup ke zvuku všem třem hudebníkům vlastní se tak v jejich společné hře proměňuje v jednu velkou kompoziční kontemplaci.

https://trostrecords.bandcamp.com/album/fake-the-facts-ep

The Elks (DE)

Berlínsko-vídeňské kvarteto je typickým představitelem elektroakustického improvizačního kolektivu, ve kterém se setkávají dva hráči na dechové nástroje a dvě hráčky obsluhující elektroniku. Skupina si vydobyla renomé především svým skvělým vystoupením na prestižním rakouském festivalu Konfrontationen, ale jejich aktuální nahrávka vydaná na značce Mikroton dokazuje, že jsou taktéž skvělými studiovými hráči. Koncert v Praze bude jejich českou premiérou.

https://soundcloud.com/mikrotonrecordings/the-elks-this-is-not-the-ant-mikroton-cd-59

Frisk a Ken Ganfield (CZ/US)

Freejazzové impro, jazzcorová nakládačka se špetkou noisu a stopovými prvky ugrofinského folku – to vše hrané s nezměrnou vůlí pardubické trojice Frisk udržet tvar a strukturu volných kompozic tak, aby se neslily v jednu mohutnou hlukovou lavinu. Nakřáplé bicí Víta Hoigra, neprodyšná saxofonová pavéza Zdeňka Závodného a kytarový elektropalcát Františka Václavíka tepající až do morku kostí každého, kdo se přiblíží.

To v Praze usazený americký zvukový experimentátor a improvizátor Ken Ganfield volí delikátnější, skoro až chirurgický přístup, když při svých vystoupeních využívá především modulární syntezátor a vytváří aleatorní kompozice, které se zabývají zvukem v různých stylech. Ví se o něm, že je vášnivým a také trochu tajemným sběratelem všemožných elektronických hejblátek, udělátek a překvapovátek a že je přesný jako gama nůž. Zásadní otázka před každým jeho koncertem tedy zní: co si přiveze v kufru tentokrát?

soundcloud.com/traktor

Klapper / Hodgkinson /Jørgens (CZ/UK/DK)

Martin Klapper, multimediální umělec, který tvoří na pomezí výtvarného umění, hudby a filmu, vystoupí v rámci Alternativy po boku anglického klarinetisty Tima Hodgkinsona, zakladatele radikální kapely Henry Cow a antropologa se zálibou v sibiřských pláních, a Petera Oleho Jørgense, klíčové postavy dánské improvizační scény fascinovaného etnickými nástroji a sbližováním free jazzu s world music. Poprvé se potkali před 20 lety jako hráči big bandu European Improvisers Orchestra, na jaře 2016 na své tehdejší setkání navázali a vytvořili trio. V rámci Alternativy se v této sestavě poprvé představí v Praze.

Line-up: 
19:00 The Elks (DE)
20:00  Klapper / Hodgkinson /Jørgens (CZ/UK/DK)
21:00 Spill (DE/AUS)
22:00 Frisk & Ken Ganfield (CZ/US)
23:00 Fake the Facts (AT/SE)

Vstupenky: 
250 Kč na www.meetfactory.cz
250 Kč v ostatních předprodejích
350 Kč na místě

Vstupenky na celý festival (včetně večeru v Collbenka 1704​):
700 Kč na www.MeetFactory.cz (zde)
700 Kč v ostatních předprodejích

Předprodeje:
GoOut a www.meetfactory.cz
Předprodej končí v den akce v 18:00.

Pořádá Unijazz. V případě dotazů kontaktujte pořadatele festivalu, alternativa@unijazz.cz.