Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

FRIEDRICH SCHILLER & KOL. - PARAZIT + DISKUSE

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

1. 4. 19:00

Režie: Jiří Honzírek
Dramaturgie: Jan Tošovský
Scéna a kostýmy: Radka Vyplašilová
Hudba: Ivan Acher
Hrají: Vladimír Marek, Jan Lepšík, Jiří Hajdyla, Daniel Šváb, Lenka Zahradnická 
Téměř neznámá, více než dvě stě let stará politická komedie německého klasika, napsaná podle staršího francouzského vzoru.Tentokrát bude po představení následovat diskuse, věnující se naší politické a společenské realitě ve vztahu k právě zhlédnuté inscenaci. Diskutovat budou Albert Kubišta, Petr Placák a Jaroslav Veis.

Albert Kubišta je historik a bohemista, zabývá se mimo jiné církevními dějinami a dějinami politické propagandy. Je zastupitelem za TOP09.

Petr Placák je spisovatel, historik a publicista. Je spoluzakladatelem iniciativy České děti (1988) a monarchistické strany Koruna česká.

Jarolav Veis je spisovatel, překladatel a publicista. Teoreticky i prakticky se zabývá sci-fi literaturou. Je poradcem senátora Petra Pitharta.
Ještě ke hře Parazit...Podle názoru řady odborníků se spíše než o přepracování jednalo o překlad a převedení z veršů do prózy. Podle názoru řady dalších odborníků je to hra tezovitá, fraškovitá, ba špatná. Žádné veledílo. Proč ho tedy uvádíme?

Schillerova hra má u nás pozoruhodné osudy. Poprvé se hrála za protektorátu v soukromém divadle Uranie. O inscenaci ani jejích osudech není zpráv. Překlad se nedochoval.
V polovině padesátých letech se dočkala hned tří uvedení, v Hořicích, v Praze a v Brně, vesměs v tendenčním překladu A. V. Bejčka, který umožnil hru snadno interpretovat jako kritiku buržoazních prvorepublikových poměrů.
Pak se po ní na třicet let slehla zem. Až v roce 1984 ji uvedla bratislavská Nová scéna, a to v razantní úpravě Martina Porubjaka. Místo jednoho prohnilého úředníka a poctivého okolí, které se ho snaží zbavit, zobrazil Porubjak prohnilý svět pozdní normalizace. Inscenace měla obrovský úspěch.
O patnáct let později se prostřednictvím stejné úpravy pokusila režisérka Jana Kališová v městském divadle Brnozobrazit prohnilý svět divoké privatizace. Inscenace měla obrovský úspěch.
Čím to je?
Podle všeho se jedná o hru, která je schopná mimořádné proměnlivosti, mimořádné přizpůsobivosti, hru, která dokáže procházet všemi režimy, všem se přizpůsobit, všem vyhovět. Zní to jako pohádka. Jako česká pohádka.
Naším záměrem je podívat se této pohádce trochu více na zoubek.

Vstup 150 / 100 Kč