Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Hallo darkness

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

12. 9. 20:00

"A my jsme ty hodný? Jo, my jsme ty hodný.
Protože neseme oheň? Jo. Protože neseme oheň."

Hrají: Anita Krausová, Bořek Joura, Jana Kozubková, Petr Skala
Hudba: Petr Skala, Jana Kozubková
Výprava: Mariana Dvořáková
Režie: Lucie Ferenzová
Inscenace vznikla díky podpoře hl. města Prahy a Nadace Život umělce.

Uvádíme ve spolupráci se S.P.E.K., o.s. via Kartel

Závěrečná část trilogie na téma “nový zákon”, která se zabývá vztahem legality a legitimity.
Inspirováno četbou Cormaca Mc Carthyho, filmem Mrtvý muž a poezií Williama Blakea.

"A třetí díl Hallo darkness (režie Lucie Ferenzová) opět inspirovaný McCarthym, tentokrát jeho postapokalyptickou novelou Cesta, jen završil rostoucí kvalitu jednotlivých složek trilogie. Tvůrci dokonce domysleli McCarthyho prózu a představili fiktivní začátek vztahu obou rodičů chlapce – nepřekvapivě na skautském (?) táboře, překvapivě vtipně. Stejně jako v předchozí části i zde hrála velkou roli živá hudba – tentokrát basová kytara v podstatě podobného stylu jako kytara v Kohlhaasovi. A kupodivu tu lze také poprvé hovořit o herectví, byly tu postavy, které mají nějaké emoce, a dokonce procházejí i určitým vývojem, což v kontextu prvních dvou, a zejména tedy prvního představení, působilo jako zjevení. Zejména výkon Anity Krausové, která mě zaujala už v Milenci v MeetFactory, patřil k tomu nejlepšímu celého večera. Zaslouženě tak Hallo darkness obdržel i nejdelší aplaus."  (Dominik Melichar, Divadelní noviny)

S režisérkou Lucií Ferenzovou o nové inscenaci Hallo darkness, kterou mají diváci jedinečnou možnost zhlédnout v pátek 12. září od 20 hodin v MeetFactory. Premiéra Hallo darkness proběhla v červnu v Kině u Pilotů. Jde skutečně o výjimečnou inscenaci a vážit cestu stojí za to, neboť v nejbližší době nebude reprízována!

Lucie, představ nám Hallo darkness. Projekt je závěrečnou částí trilogie na téma “nový zákon”, která se zabývá vztahem legality a legitimity, ale inscenace funguje i jako samostatná, je inspirovaná četbou Cormaca Mc Carthyho, filmem Mrtvý muž a poezií Williama Blakea, hlavně tedy veršem: Je každou noc a každý den / Někdo k bídě narozen / Je každý den a každé noci / Někdo zrozen k slasti žhnoucí.

Hallo darkness je existenciální western o cestě českým pohraničím. Pro western je otázka  zákona, legality vs. legitimity zásadní, lidé zákon daný státem respektují, ale jeho interpretace a vnitřní naplnění je už posunuté. V jejich každodenním životě čelí situacím, ve kterých se rozhodují podle své intepretace zákona.
Jak souvisí western s českým pohraničím? Představovali jsme si to v Krušných horách, kde mezi větrnými mlýny ve vsích a samotách bývalých Sudet. Žijí tu postavy jako z Mc Carthyho a odehrávají se tu mystéria jako z Dead mana…

V inscenaci hraje velkou roli hudebník Petr Skala. Proč sis vybrala právě jeho? 
Petra Skalu jsem slyšela hrát s kapelou Ježíš táhne na Berlín a myslím, že je to geniální kytarista a basák. Hodně jsme řešili, jestli bude jen autorem hudby, ale s postupem zkoušení bylo jasné, že ač neherec, musí v inscenaci být naživo. Je prostě geniální. A jeho postava smrťáka hrajícího dlouhé basové ryfy je neodmyslitelnou součástí kvarteta na scéně. 

Vedle Hallo darkness a jsi také režisérkou Stínů Elfriede Jelinek. A pro MF připravuješ další inscenaci. Co to bude?
Je to hra vznikající na objednávku MeetFactory a píše ji Patrik Hlavsa a je to dramatizace románu Malina od Ingeborg Bachman, což je prý neinscenovatelná literatura. Tak uvidíme! Ale jinak je pro mě Bachman bohyní poezie a Malina je bible na téma žena spisovatelka. Premiéra bude 20. prosince.