Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Healing 2.0

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory
Partneři
Healing 2.0Healing 2.0

14. 2. - 7. 4. 2019

Výstava Healing 2.0 tematizuje rozličné způsoby nahlížení na sféru zdraví, léčení, terapie a prevence v dnešní době, a to z perspektivy současného umění, které tuto problematiku zasazuje do širších celospolečenských souvislostí. Výstava představuje tvorbu sedmi výrazných tvůrců z nastupující generace českých umělců a umělkyň, kterou obohacuje trojice zahraničních autorů. 

Výstava Healing 2.0 tak nazírá na zdraví jako na součást životního stylu moderní západní společnosti, která se s oblibou nechává strhávat trendy a současně musí reagovat na problémy, jež do velké míry sama generuje – ať už to je chronická únava, stres, nespavost nebo problémy stravování apod. Zároveň se zde tematizuje také to, jak do moderních, technologických prostředků prosakují původní, přírodní až archetypální elementy založené spíš na tradici nebo i iracionální víře, než na striktně vědeckých či exaktních postupech. Respektive poukazuje na fakt, že se obě tyto složky v rámci úsilí moderního člověka o zdravý život často prolínají.

Výstavu prolíná chladná estetika čerpající zejména ze současných technologií a již podtrhuje architektonické řešení připomínající prostředí nemocnice či laboratoře. Především na významové rovině je však tato „sterilita“ kontaminována emocionalitou, tělesností, intuicí, iracionalitou i svým způsobem existenciálním pocitem člověka balancujícím mezi „přirozeností“ a „umělostí“.

Healing 2.0 je volným pokračováním výstavního projektu kurátorky Terezy Jindrové, který se uskutečnil v produkci Společnosti Jindřicha Chalupeckého v Českém centrum v Berlíně (23. 2.–12. 4. 2018).

Vystavující: Mit Borrás, Romana Drdová, Ján Gašparovič, Martin Kohout, Jakub Jansa, Andrea Pekárková, Pavel Příkaský a Miroslava Večeřová, Tabita Rezaire, Johana Střížková
Kurátorka: Tereza Jindrová 
Architekt: Richard Loskot 

Vernisáž výstavy: 14. 2. 2019, 19:30 
Vstupné: volné
Foto: galerie z vernisáže Katarína Hudáčinová, Libor Galia; instalace Tomáš Souček
Video: Jan Vidlička 

Brožura, tisková zpráva 

Doprovodné akce: 
10. 3., 15:00 komentovaná prohlídka – vstup zdarma 
27. 3., 18:00 Healing Evening – vstup zdarma 
4. 4. Soirée v MeetFactory – vstup zdarma 

Ohlasy: 
Česká televize: Zdravý životní styl v MeetFactory
iDnes.cz: Když rouška spíš zdobí než chrání. Zdraví jako součást životního stylu
UMA: Healing 2.0 (rozhovor s Terezou Jindrovou)
Blog MeetFactory: Co vystavující dělají pro své zdraví?

„Healing 2.0 je hlavně příspěvkem k podstatně širšímu a komplexnějšímu tématu vztahu lidského zdraví, životního stylu a ideologie. Jakkoliv je taková reflexe – asi nutně – fragmentární a opomíjí mnohé z aktuálních a kontroverzních otázek (od povinného očkování přes privatizaci zdravotnického systému až po kolabující zdravotnictví či nedostupnost zdravotní péče), je ve výsledku docela zdařilým počinem, který ke svému tématu nepřistupuje pouze ilustrativně. Ačkoliv politickou a kolektivní dimenzi nelze samozřejmě popřít, je výstava přece jen laděna velice osobně, čímž zaměřuje pozornost diváka nikoli na abstraktní biopolitické mechanismy, ale přímo na oblast, kde biopolitika působí, tedy na lidskou tělesnost a subjektivitu.​” – Martin Vrba, A2 kulturní čtrnáctideník

---
Otevírací doba galerie
otevřeno denně 13:00–20:00