Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Hranice nejednoznačnosti

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

3. 5. - 7. 7. 2024

Kolektivní výstava v Galerii MeetFactory představuje celkem deset autorů a autorek, jejichž společným přístupem je tvůrčí balanc na hraně mezi volným uměním a designem. Jejich práce vyrůstají z užitých objektů, avšak jsou veskrze pojaty jako náročné tvarové a materiálové experimenty, kterými posouvají (a překračují) hranice designových objektů až do oblasti volného umění. Tato díla jsou proto spíše složitými sochařskými plastikami, které svým povrchem jako mimikry maskují svou původní užitou funkci.

Francouzská umělkyně Audrey Large tento způsob tvorby definuje takto: „Přemýšlím o digitálních obrazech jako o hmotě, s níž pracuji, abych vytvořila objekty, nikoliv s primárním účelem funkčnosti, ale spíše pod záminkou blízkosti s divákem, abych zpochybnila jeho vnímání materiálnosti. Toto zpochybňování materiálů vyžaduje přehodnocení nástrojů, jimiž se s nimi manipuluje; zpochybňuje tedy status designéra, jehož úlohou je orientovat se ve 2D obrazech, 3D souborech, pohyblivých obrazech a objektech. V tomto kontextu mnou hýbe otázka povrchu a jeho potenciálu být fiktivní a nejednoznačnou substancí, na níž se může nacházet realita i hyperrealita.”

Tadeáš Podracký využívá materiálovou dekonstrukci užitých forem až k sochařskému vyjádření; David Střeleček, podobně jako Johana Hnízdilová, hybridním způsobem kombinují tradiční keramiku s eko a solarpunkovými konceptuálními přístupy; Anna Jožová své skleněné objekty zasazuje do varovně antropocénních kontextů a Tereza Vinklárková vytváří tzv. „soft sculptures”, které široce kombinují užitou i terapeutickou funkci. Součástí výstavy budou také textilní a proplétané objekty letošní laureátky ceny Jindřicha Chalupeckého Judity Levitnerové, paravány Romana Štětiny či uměleckého dua Julia Gryboś & Barbora Zentková.

Výstava je pojata jako tematický ekvivalent k sólové přehlídce dvojice Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko, která bude souběžně probíhat v galerii Kostka.


Hranice nejednoznačnosti

3. 5. –7. 7. 2024
Galerie MeetFactory
Vernisáž: 2. 5. v rámci akce Veřejný dům

Vystavující: Julia Gryboś & Barbora Zentková, Johana Hnízdilová, Anna Jožová, Audrey Large, Judita Levitnerová, Tadeáš Podracký, David Střeleček, Roman Štětina, Tereza Vinklárková
Kurátoři: Ján Gajdušek, Tereza Havlovicová
Architektura: Sofie Gjuričová, Adam Rýznar
Produkce: Nikol Hoangová
Propagace: Zuzana Kolouchová, Filip Pleskač
Grafika: Matúš Buranovský, Jiří Macků
Instalace: ExtendedKurátorský text 

Foto instalace - Jan KolskýVstupné: 
100 Kč 
50 Kč studenti, senioři, ZTP

Ohledně skupinové slevy (nad 10 lidí), komentované prohlídky výstav či novinářské akreditace pište na polla.stankovianska@meetfactory.cz 

>>> platí do Galerie MeetFactory a Galerie Kostka; k zakoupení na baru (lze platit hotově i kartou)
>>> vernisáž výstav je zdarma

 

Otevírací doba galerií:
pondělí–neděle 13:00–20:00 (není-li uvedeno jinak)