Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

KineDok @ MeetFactory: Vyšší řád / Oni

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory
Partneři
KineDok @ MeetFactory: Vyšší řád / Oni

13. 3. 19:00

Další díl z cyklu projekcí autorských dokumentů z distribuce KineDok představí v Galerii MeetFactory dva dokumentární snímky: Vyšší řád a Oni. Promítání bude předcházet komentovaná prohlídka výstavy Universal Hospitality 2 s kurátorem Jaro Vargou. 

Dva pohledy na jednu krizi ještě předtím, než se na ni vrhla média - uprchlíci... A dvě odlišné dokumentární formy - pozorování a pohádka!

Program večera v Galerii MeetFactory:
19:00 | komentovaná prohlídka výstavy Universal Hospitality 2 s kurátorem Jaro Vargou - prohlídka je zdarma 
20:00 | projekce filmů Superior Orders + Those - vstup na projekci 60 CZK 
21:00 | diskuze o uprchlických táborech s Václavem Drozdem, novinářem a dobrovolníkem 

Vyšší řád(2013, režie: Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, 50 minut) 
Subotica a oblast kolem srbsko-maďarské hranice je poslední zastávkou asijských a afrických imigrantů před vstupem do Schengenského prostoru. Převaděči je sem přivedou ze vzdálených domovů obvykle za 10 000 EUR, další pak za ještě větší peníze připravují překročení jedné z nejsledovanějších hranic. Nekomplikovaný přechod do Maďarska a dále nikdo nezaručí. Cílem obvykle bývá Rakousko nebo Německo, kde už čekají přátelé či rodina. Maďarsko je ale "velký problém". 

Oni (2015, režie: 
Krisztina Meggyes, 28 minut) 
Vámosszabadi byla malá, bohatá a poklidná maďarská vesnička. Ale pak náhlá událost narušila pokoj obyvatel - v roce 2013 byl vybudován uprchlický tábor vzdálený jen pár kilometrů. Vesničané začali velmi silně protestovat. Čelili stejným problémům jako zbytek světa jen pár měsíců poté. Nová situace přinesla otázky týkající se tolarance, strachu z něznámého a z migrace. A odhalila další, skrytý problém. Ve vesnici bydleli dva druhy lidí: převážně starší, původní vesničané, kteří přijali přítomnost cizinců a mladší, bohatí přistěhovalci, kteří byli jen stále víc naštvanější a považovali cizince za zbytečný risk, který nechtěli podstoupit.

Vstupné na projekci 60 Kč. 

Film je v původním znění s anglickými titulky.