Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Komentovaná prohlídka: Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones?

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory
Partneři
Komentovaná prohlídka: Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones?Komentovaná prohlídka: Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones?Komentovaná prohlídka: Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones?

1. 11. 16:00
26. 10. 18:30
19. 10. 13:00
11. 10. 16:00

Výstava Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones? vychází ze studia fenoménu lidské fascinace překonávání fyzických a psychologických limitů prostřednictvím dobrodružství, objevitelství a extrémních sportů. Sleduje propojení této fascinace s uměleckou tvorbou a ukazuje různé konceptuální a formální přístupy k práci se Zemí a reflexí lidského pobytu na ní. 

Samotný název výstavy odvozený od kartografického označení neprobádaných území (Hic sunt leones), je odkazem ke skutečnosti, že v současnosti je zřejmě snazší vyšplhat na nejvyšší horu světa, než nalézt dosud neobjevené místo na naší planetě.  Výstava, jejíž příprava se z významné části odehrávala v době nucené izolace a zákazu cestování, zároveň nevyhnutelně zviditelňuje aktuální dilema dnešních dobrodruhů, kteří chtějí uspokojit romantickou touhu po objevování nových míst, a přitom se stavět zodpovědně k životnímu prostředí.

Výstava propojuje výrazné české a zahraniční umělkyně a umělce. Přestože pracují s různými médii a vycházejí z odlišných kulturních prostředí, společná je jim touha po dobrodružství a poznávání nových území, ať se již jedná o ledovou krajinu, oceán, hory, anebo přezkoumání známého teritoria pomocí nového způsobu pohybu. Jsou to veskrze pokračovatelé romantických umělců z 19. století, kteří se po boku vědců - průzkumníků vydávali na expedice a napomohli k vykreslení světa tak, jak jej známe dnes.  

Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones? je pokračováním dlouhodobého výstavního cyklu „Jiné poznání“, které v letošním roce zahájila Galerie MeetFactory výstavou Spiritualities: Three Contemporary Portrayals of Transcendece and Beliefs.

Komentovanou prohlídku povede kurátorka výstavy Eva Riebová.

Vstup zdarma.

Kde jsou lvi? / Ubi sunt leones? 
vystavující: Filip Dvořák (CZ), Jiří Franta & David Böhm (CZ), Felix Kiessling (DE), Nataša Kokić (RS), Štefan Papčo (SK), Alexander Ponomarev (UA), Rafani (CZ), Macarena Ruiz-Tagle (CL), Vladimír Turner (CZ)
kurátorka: Eva Riebová
produkce: Jan Vítek
architekti výstavy: Heinich & Stibitz