Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Lonnie Holley + whyohwhy

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

9. 5. 20:00

Kindness will follow your tears. Abstraktní umělec a hudebník Lonnie Holley, který na nové desce spolupracoval s Bon Iverem, Moor Mother i Michaelem Stipem, se vrací do Prahy

Harmonogram:
19:00 dveře
20:00 whyohwhy
​21:00 Lonnie Holley

Lonnie Holley se v necelých třiceti letech odrazil ze dna, kam ho dostalo jeho vykořeňující, bouřlivé dětství. Sedmý z dvaceti sedmi dětí, Holley se narodil v roce 1950, za dob nelítostně násilného rasismu, který ve jménu tzv. zákonů Jima Crowa (oficiálně) panoval v jižních státech USA do poloviny šedesátých let. Ve čtyřech letech byl odcizen matce a vyměněn za lahev whiskey, následně utrpěl vážnou autonehodu, po níž byl prohlášen za mozkově mrtvého, a část svého dospívání strávil v nechvalně proslulé alabamské průmyslové škole, která segregovala černošské děti. 

K improvizovanému volnému umění se dostal po tragické události z roku 1979, při níž zemřely dvě malé dcery jeho sestry, jejichž dům zapálil neznámý žhář. Svůj bezbřehý smutek přetavil v pomníky mladým obětem, jejichž tvorba měla pro Lonnieho terapeutický účinek. Odsud se vydal na dobrodružnou celoživotní cestu imaginativního abstraktního umělce, jehož jedinečné skulptury a obrazy vystavují přední světové galerie a jsou mj. součástí sbírky newyorského MoMA.

O několik dekád později objevuje Holley své muzikantské já, které odráží autorovy výtvarné postupy a techniky. Jeho expresivní proud volně plynoucích skladeb se line „bezhraničním prostorem mezi jazzem, blues, soulem, gospelem a odvahou podlehnout čiré abstrakci“ (— UNI).

Každý Holleyho koncert je jedinečným zážitkem. Během toho květnového ve smíchovské továrně zazní kromě improvizovaných skladeb také hudba z jeho nového alba Oh Me Oh My, které produkoval Jacknife Lee (Cars, U2, R.E.M., The Killers) a na nějž si autor přizval hvězdnou sestavu hostů (Michael Stipe, Moor Mother, Sharon Van Etten, Bon Iver nebo Jeff Parker). Deska je Holleyho hudebním memoárem, který sklízí úspěch u hudebních kritiků i fanoušků po celém světě.
 

Every Lonnie Holley song is a survival song because Holley survived extraordinary circumstances and unimaginable pain to get here. At 73, the outsider artist has made his most ambitious and approachable album: an extraordinary aural memoir that tells a cosmic story of survival.  (— Pitchfork)

Hosty koncertu budou brněnští whyohwhy. Jejich minimalistická hudba se pohybuje na pomezí mnoha žánrů a inspirací, dominantnějšími z nichž jsou například slowcore či dream-pop. 

Dekadentní lyriku narážející na úskalí života v patriarchální pozdně kapitalistické společnosti podtrhují přírodní a mytologické motivy. Dva ženské hlasy se v harmoniích klenou nad instrumentálem složeným z podmanivě přímočaré rytmické sekce doplněné o post-rockem ovlivněné aranže a zasněné elektrické kytary sekundující promyšlené, na vážnou hudbu odkazující akustické kytaře. 


Vstupenky:
490 KČ na webu MeetFactory a v síti GoOut
590 KČ na místě

Před návštěvou MeetFactory doporučujeme náhlédnout do sekce Informace pro návštěvníky.