Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Marie Lukáčová: Magie v době konjunktury

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

14. 2. - 7. 4. 2019

Magie v době konjunktury navazuje na předchozí angažované umělecké projekty a aktivistickou činnost Marie Lukáčové. Ještě během studií zpracovávala (často ve spolupráci s umělcem Jakubem Ročkem) témata blížící se apokalypsy způsobené palčivými krizemi dnešní doby: geopolitickou situací, hyperkapitalismem, ekologickou hrozbou anebo nadvládou machistického „silnějšího pohlaví“. Její videa, která často propojuje s komiksovou kresbou a 3D animací, se většinou pohybují v kulisách dystopických světů a připomínají post-surrealistické vizuální koláže.

Marie Lukáčová vidí chyby v systému a ty jí nedají spát. Zpracovává je v příběhových liniích svých děl, kde svou frustraci a naštvání filtruje s osobitě drzým humorem a mladistvou urputností. Chyby v systému se projevují také formálně: v deformovaném obrazu, rušivých šumech a ostrých střizích. V poslední době se v její tvorbě stále více dostává do popředí hudba: z pouhého podkresu se stává hlavním hybatelem děje, z autorských dialogů se stávají autorské songy. Marie postupně dochází k rapovému projevu a s pomocí hudebních producentů nachází svůj vlastní beat. Její texty získávají podobu protest songů. Nejsilněji byl doposud její hlas slyšet v souvislosti s ostrou kritikou heteronormativního nastavení současné společnosti a genderové nerovnosti nejenom v prostředí českých uměleckých škol.

V rámci výstavy Magie v době konjunktury propojuje Marie Lukáčová nové hudební video („rapovou operetu“) s malbami na zdi a autorským mobiliářem. Tentokrát zaměřuje pozornost na pro mnohé z nás nepochopitelný svět bankovních domů, finančních toků a akvizičních fondů. Autorka toto prostředí prezentuje jako tajemný svět čar a kouzel, v němž se odehrávají rituály ne nepodobné těm ze zvířecí říše. „Základní pravidlo vrcholových bankéřů a bankéřek je však udržet své tajemství před obyčejnými lidmi, a tak striktně dodržují svůj odosobněný výraz frigidních hybatelů ekonomie,“ říká Marie o svém díle.

----

Marie Lukáčová (nar. 1991) studovala v malířském ateliéru na brněnské FaVU, pokračovala na Kunsthochschule v Mainzu a magisterské studium absolvovala v ateliéru supermédií na pražské VŠUP. Stála u zrodu hnutí Čtvrtá vlna, které ostře kritizovalo nerovné jednání se studentkami na uměleckých školách a přispělo k velmi hlasité diskuzi a propagaci feminismu v Česku. V lednu 2019 byla Marie vyhlášena jako jedna z finalistek na Cenu Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce do 35 let. Je maminkou půlročního syna Eduarda. 

Vystavující: Marie Lukáčová
Kurátorka: Eva Riebová
Vernisáž výstavy: 14. 2. 2019, 19:00 
Vstupné: volné
Foto:galerie z vernisáže Katarína Hudáčinová, Libor Galia; instalace Tomáš Souček ​

Z médií: 
Radio Wave: Marie Lukáčová: Když jsem byla těhotná, bála jsem se, že jako umělkyně skončím
Artalk: Marie Lukáčová: 3D je totální zbraň​

---
Otevírací doba galerie: 
otevřeno denně 13:00–20:00