Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Milena Dopitová: Příště u vás

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory
Partneři
Milena Dopitová: Příště u vás Milena Dopitová: Příště u vás

25. 4. - 9. 6. 2019

Výstava Příště u vás představuje aktuální tvorbu multimediální umělkyně Mileny Dopitové. Dopitová vstoupila na uměleckou scénu po absolvování AVU na začátku devadesátých let jako výrazná autorka, a zároveň jediná žena umělecké skupiny Pondělí. Od té doby prezentuje na prestižních výstavách jak v Česku, tak v zahraničí. Samostatná výstava v Galerii MeetFactory nemá retrospektivní charakter; Dopitová využívá prostor a čas k řešení toho, co se děje tady a teď.

Stejně jako u předchozích projektů je i téma této výstavy těsně spjato s jejím osobním životem. V průběhu let získala její tvorba mnohé přívlastky. Bývá označována jako feministická, angažovaná či sociální, a přestože se takové interpretace ve vztahu k dílu Dopitové nabízí použít, její aktuální tvorba se svou výchozí intencí neliší od prvních projektů z devadesátých let. V jádru jejího zkoumání je obyčejný život, jeho individuální prožívání a všednodennost. Autorka k tématům přichází intuitivně: její dílo se nesnaží komentovat, analyzovat nebo podněcovat k činu. Dopitová je empatickou pozorovatelkou zaznamenávající své postřehy. Vlastními prostředky řeší stejná témata jako umělci a umělkyně nastupující generace, ať už se jedná o identitu, ekologii, předzvěst apokalyptických scénářů a touhu po jiném a lepším světě.

K výstavě připravené pro MeetFactory přistupuje Dopitová jako k celistvé instalaci, která začíná názvem výstavy a končí ve chvíli, kdy divák opouští prostory galerie. „Názvy jsou nedílnou a nezastupitelnou součástí jednotlivých projektů. Analyzují, posunují, vysvětlují, zpochybňují, zviditelňují téma. Slova mají velkou moc, baví mě kombinace jejich vjemů a dohledávání možných interpretací”1 uvádí autorka. Sousloví „Příště u vás” vytyčuje jako výhružku, která vytváří pocit nejistoty – stav na hraně mezi tím, zda se hrozba promění v realitu, nebo zůstane ve své latentní podobě.

Tato „básnířka prostoru”2, jak ji nepřímo označila historička umění Martina Pachmanová, staví velkoformátové, pozinkované sochy do lesklé formace, u níž není jasné, zda jde o útočnou, nebo obrannou pozici. Objekty jsou nám povědomé, jejich tvary důvěrně známe: po krátkém pozorování rozeznáme pant od dveří, vykrajovátko na cukroví a další běžné předměty z domácnosti. Nemůžeme si být jisti, zda představená kavalerie představuje hrozbu, nebo jen neškodně předvádí svou nadřazenost svými dominantními rozměry a ušlechtilým leskem kovu. Napětí a obava z toho, co přijde, je ve vzduchu.

Nezaměnitelná estetika díla Mileny Dopitové je proslulá svou někdy až chladnou precizností, kterou ovšem vzápětí dokáže popřít něžným, hřejivým prvkem. Podobně jako autorčiny instalace z devadesátých let a nultých let nového milénia, jež jsou charakteristické kontrasty materiálů (kovové sochy obalené látkou, sektorový nábytek potažený háčkovaným plédem apod.), také v Galerii MeetFactory ruší chladivý diktát pozinkovaných sochařských objektů barevné látky a video instalace doprovozená jemnou hudební skladbou s využitím alikvotních hlasů.

--- 

Milena Dopitová (*1963, Šternberk) je konceptuální umělkyně, která od začátku devadesátých let mimo jiné aktivně reflektuje pozici ženy v současné společnosti a kultuře. Jako jediná umělkyně - členka - se podílela na aktivitách skupiny Pondělí (spolu s Pavlem Humhalem, Petrem Lysáčkem, Petrem Zubkem, Michalem Nesázalem a Petrem Písaříkem), založené v roce 1989. Dopitová absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Milana Knížáka (1986 - 1994), její díla byla prezentována na výstavách v České republice i v zahraničí. Zmínit můžeme například Galerii Hlavního města Prahy, Moravskou galerii v Brně, Brooklyn Museum (New York), Akademii der Künste (Berlín), galerii Display (Praha), The Whitechapel Art Gallery (Londýn), Polansky Gallery (Praha), Museum of Contemporary Art (Helsinki), Artists Space (New York), Aperto, XLV. Venice Biennial (Benátky), a další. Kromě dalších ocenění získala Dopitová za své dílo v roce 2011 cenu Michala Ranného.

Vystavující: Milena Dopitová 
Kurátorka: Eva Riebová 
Vernisáž výstavy: 25. 4. 2019, 19:30 v rámci akce Veřejný dům 
Vstupné: volné
Foto
galerie z vernisáže Katarína Hudáčinová; instalace Tomáš Souček

Kurátorský text

Ohlasy:
Česká televize: profil
Aktuálně: recenze

Doprovodné akce: 
30. 4., 19:00 komentovaná prohlídka s kurátorkou Evou Riebovou 
23. 5., 19:00 promítání pásma videí Mileny Dopitové za účasti umělkyně, úvodní slovo: Martina Pachmanová, křest katalogu k výstavě 
2. 6., 15:00 Příště u vás: sochařský workshop 
8. 6., 20:00 komentovaná prohlídka (Pražská muzejní noc 2019) s Milenou Dopitovou a Evou Riebovou 

Vstup na doprovodné akce je volný 

Citace: 
(1) KALINOVSKÁ, Milena, Rozhovor s Milenou Dopitovou, in: Milena Dopitová, I stejné je jiné, Pachmanová Martina (ed.), Akademie výtvarných umění, Praha, 2017, s. 250.
(2) PACHMANOVÁ, Martina, Emocionální konceptualismus Mileny Dopitové, in: Milena Dopitová, I stejné je jiné, Pachmanová Martina (ed.), Akademie výtvarných umění, Praha, 2017, s. 21.

---
Otevírací doba galerie
otevřeno denně 13:00–20:00