Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

OBČAN A VĚC: 5. část

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

26. 2. 20:30
6. 1. 20:00

„Jakékoliv politické vraždy jsou vítány!“

Závěrečná část pětidílného work in progress – projektu, který odstartoval v březnu loňského roku, jako jedne z cyklů tzv. Volných směrů.

Jejich smyslem je umožňovat obecenstvu účastnit se dobrodružných výletů divadelního média k jiným uměleckým žánrům, na nichž se toto médium konfrontuje se ztrátou svých ustavujících aspektů, aby je případně znovunalézalo či je nahlédlo v novém, například zcela nečekaném osvětlení.

První část se opírala o téma autobiografie či téma vyloučeného druhého, který se snaží překročit hranice a žádá o status občana v té či oné zemi. Text se vztahoval k osobě avantgardního divadelního režiséra E. F. Buriana, především jako k tvůrci auditivni
poezie – voicebandu. ,,Lidské tělo jako orchestr, které zesiluje zvuky vydávané tělem.“
Herci nepracovali na postavách, byli označeni jako Fig. 1, Fig, 2, Fig. 3. V druhé části se celý tvar uvolnil. Proběhla redukce textu i scény. Herci byli stále označeni jako Figury, ale pozvolně si začínají uvědomovat, kým ve skuztečnosti jsou Nesli jisté známky poškození. Modřiny, podlitiny, odřeniny.

Třetí část vznikala se spolupráci s hudebním seskupení Lightning Glove. Jejich hudba se opírá o podobné koncepčních rámce a myšlenky, které se objevují v projektu Občan a věc. Na troskách znovu stvořit nový svět. Znovu nalezení ztraceného jazyka, kterým by bylo možné komunikovat ve společnosti, která se rozpadla, ve společnosti, která hledá svojí identitu, která neexistuje. Na čtvtré části spolupracovali herci-performeři z divadelního sdružení Inventura, které tvoří lidé s mentálním hendikepem.

„Aleš Čermák uvedl v Meetfactory již 4 díly svého pozoruhodného cyklu Občan a věc, kde každé představení je premiérou a zároveň derniérou, osvobozené od divadelní konečnosti, kde cesta nutně začíná zkoušením a vrcholí premiérou a reprízy jsou už jen prohlubováním zajetých kolejí.

Aleš Čermák se se svým týmem pustil cestou mnohem klikatější a složitější. Opustil základní vybavení, rozdělení prostoru na herce a diváky, herecké postavy, příběh. A přesto výsledkem není manýristické předvádění nesmyslu. Z tvorby Aleše Čermáka cítíme zaťatost, neohrožené ponoření do procesu tvorby, absolutní přesvědčení. Fakt, že dá divákům možnost absolvovat tuto cestu společně s ním, je v českém divadle naprostým unikátem.

Tvorba Aleše Čermáka si zaslouží pozornost, protože je možné, že otevírá pro české divadlo cesty budoucnosti.“ (Táňa Švehlová, Literární noviny)

Scénář a režie: Aleš Čermák
Hrají: Jakub Gottwald, Ivana Uhlířová, Jana Kozubková a herci z divadelního sdružení Inventura: Dagmar Filípková, Jaroslava Krpálková, Martin Vošmích a Josef Fojt.
Hudba: Lightening Glove, Petr Skala (Ježíš táhne na Berlín)
Dramaturgie: Matěj Samec
Produkce: Dominika Andrašková

info o inscenaci: http://obcanavec.blogspot.cz/

Vstupné: 60 Kč, rezervace na dominika@meetfactory.cz