Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

OBČAN A VĚC (ROVNÝ ROVNÉHO NEMÁ PRÁVO SOUDIT)

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

12. 5. 20:00

"Samozřejmě nemůžeme zapomenout na ty interprety."

Scénář a režie: Aleš Čermák
Technická spolupráce: Michal Cáb
Dramaturgie: Matěj Samec
Produkce: Dominika Andrašková
Hrají: Jakub Gottwald, Ivana Uhlířová a Jana Kozubková
Jaké to bylo, když E. F. Burian vymyslel to, co bylo později nazváno theatergraph? Jak zněla věta, která se mi před lety objevila a proč jsem si vzpomněl právě teď?


Tři figury vedou rozmluvu inspirovanou osobnostmi tvůrců auditivní poezie, osobní pamětí, touhou k tvorbě. Rozmluva na sebe střídavě bere podobu beckettovského dialogu, vědecko-detektivního vyšetřování či humorné psychofyzické bitky. Tmu v sále střídá světlo tří projekčních ploch obklopujících herce i diváky, na nichž se objevují fotografie s výseky inscenované reality. U stěny sálu sedí muž. Obličej mu osvětluje zář obrazovky jeho počítače. Nevysvětlí, proč tam sedí, neřekne ani slovo, ale je průvodcem děje. Z napětí mezi textem a průběžně se proměňujícími vizuálními situacemi promítaného obrazu vzniká prostor pro specifickou dramatickou situaci, a z ní pramenící emocionalitu.

Aleš Čermák je loňský absolvent ateliéru Monumentální tvorby Jiřího Příhody. Je autor, editor a zakladatel nezávislého nakladatelství Ausdruck Books, které za poslední tři roky vydalo na 15 titulů od autorovy vlastní literární produkce po řadu kolaborativních projektů. Ve svojí práci se tematicky zaobírá společenským myšlením, literaturou, scénářem a možnostmi lidské interakce.Ve své práci se poprvé konfrontuje s momentem soustředěného divadelního zkoušení. Jeho tvůrčími partnery jsou pozoruhodné herecké osobnosti Jakub Gottwald, Ivana Uhlířová a Jana Kozubková.

Přibližně třicetiminutová inscenace je koncipována jako šestidílný průběžně se proměňující projekt, který se stane jedním z cyklů tzv. Volných směrů. Jejich smyslem je umožňovat obecenstvu účastnit se dobrodružných výletů divadelního média k jiným uměleckým žánrům, na nichž se toto médium konfrontuje se ztrátou svých ustavujících aspektů, aby je případně znovunalézalo či je nahlédlo v novém, například zcela nečekaném osvětlení.

„Nezajímá nás Shakespearova metoda, ale jeho ambice. Ambice zkoumat lidi a společnost jednáním, ve vztahu k lidské existenci. Podstata a prach.“ (Peter Brook, Pohyblivý bod)
 

Aleš Čermák odpovídá na dotazy Matěje Samce (rozhovor)

  alescermak.blogspot.cz

Fotogalerie - Občan a věc - zkouška

vstupné: 120,-

rezervace nutná: www.meetfactory.cz/rezervace/default.aspx