Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Oliver Torr: Trans Europe Postal Express

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory
Partneři
Oliver Torr: Trans Europe Postal ExpressOliver Torr: Trans Europe Postal Express

3. 5. - 4. 7. 2021

Doprovodná výstava k projektu Trans Europe Postal Express Olivera Torra trasuje proces vzniku nové kolaborativní nahrávky, na níž spolupracoval s vybranými umělci platformy SHAPE.

Čtyřstopý kazetový rekordér Tascam Porta 02, několik prázdných pásek, skicák a seznam instrukcí. Putovní case vyslal Oliver Torr před několika měsíci na cestu napříč Evropou a sesbírané zvukové a obrazové fragmenty přetavil v pseudo-kolaborativní nahrávku Trans Europe Postal Express.

Náhlé omezení fyzických setkávání iniciovalo a inspirovalo hledání nových cest a možností vzájemného propojení a kolaborace tvrczapojench do šesté edice projektu SHAPE. Tři dny dostali vybraní umělci (Clara de Asís; Elvin Brandhi; Fausto Mercier; Kӣr; Moesha 13; Peter Kutin + Rojin Sharafi; Poly Chain; Širom) na zanechání své stopy — každý z nich po obdržení zásilky na dedikovanou kazetu nahrál koláž zvuků dle stanovených instrukcí, zanechal vzkaz či kresbu a T.E.P.E. case pak následně vyslal na cestu do další destinace.

„The reason for using a four-track tape recorder is to limit the artist’s creative process, it is my form of meta-collaboration because I use this technique to make music in some instances.“ — Oliver Torr v rozhovoru pro platformu SHAPE, 07-2020

Pro využití principů podmíněně-náhodného přístupu k hudební kompozici Torra inspirovali také pionýři chance music neboli aleatorické hudby, techniky založené na pevně definovaných predispozicích náhodných jevů, mezi něž patřili Pierre Boulez, Morton Feldman, John Cage či Karlheinz Stockhausen.

Po několikaměsíní pouti pes Marseille, Víde, Kyjev i slovinskvenkov nebo Blehrad se case vrátil zpt do Prahy plnaudiovizuálního materiálu, jense stal vchozím bodem vzniku kolaborativního releasu Trans Europe Postal Express. Inspirován obdrenmi ruchy a zvuky, kresbami, vzkazy a nártky i atmosférou jednotlivch mst a komunikací se zapojenmi umlci, Torr vysamploval sesbírané nahrávky, nkteré zprocesoval do nerozeznání, jiné vyuil jako základní kámen k nové kompozici. Z jednotlivch stípkposkládal ucelenou mozaiku, release o 8 tracích, jenvyšel 31. března 2021 v limitovaném kazetovém formátu i digitální podobě na olivertorr.bandcamp.com.

Vznik projektu trasuje interaktivní webový portál T-E-P-E.eu.

Koncept, hudba, produkce, mix: Oliver Torr
Zapojení umělci: Clara de Asís; Elvin Brandhi; Fausto Mercier; Kӣr; Moesha 13; Peter Kutin + Rojin Sharafi; Poly Chain; Širom
Design: Matěj Moravec
Fotografie: Jonáš Verešpej
Texty: Jonáš Verešpej; Freddie Hudson; Filip Pleskač
Transport: Pavel Kraus
Produkce: Filip Peroutka
Web: Matěj Moravec; Matouš Barnat
SHAPE tým: Michal Brenner; Rihards Endriksons; Viestarts Gailitis; Barbora Hřebíková; Pavel Kraus (alumnus); Lucia Udvardyová

Oliver Torr byl v ročníku 2020/2021 umělcem platformy SHAPE, která je kofinancována z programu Kreativní Evropa.