MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5
GPS souřadnice:
50.053653
14.408441
Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu
23. 3.
10:00 -
17:00
Před válkou na Ukrajině uprchly už miliony lidí, mezi nimi umělkyně, umělci, kurátorky, kurátoři a další kulturní profesionálové. Na pomoc těmto lidem vznikly různé iniciativy, sítě organizací a mnoho uměleckých institucí a rezidenčních programů přizpůsobilo této pomoci svůj program.
Za poslední rok se instituce i jednotlivci museli vypořádat s množstvím nečekaných výzev, přičemž postupem času se jako největší v tomto směru jeví udržitelnost – od financování podpory přes udržení zájmu jednotlivých aktérů a institucí až po teoretičtější otázky dekolonizace střední a východní Evropy.
Jednodenní sympozium Other Edges of the World, které je součástí stejnojmenného projektu podpořeného grantem z programu Kreativní Evropa, se zaměří právě na tyto teoretické a praktické aspekty problematiky umění a konfliktu a umělkyň a umělců v exilu.
Keynote speakers:
Dr. Bernadette Buckley: Manévry a militarizace: Umělkyně a politika přípravy na válku
Zatímco většina „válečného umění" uctívá umělce jako „svědky" války a soustředí se na událost nebo důsledky konfliktu, vychází přednáška Dr. Bernadette Buckley z jiného východiska. Tvrdí, že ženy-umělkyně přispívají k poznání a pochopení války významným, i když často přehlíženým způsobem tím, že se na "válku" dívají z perspektivy výcviku, drilu a přípravy. Jestliže se „pozdní" nebo „následná" fotografie (Campany, 2003) snažila nasměrovat diváka ke katastrofálním válečným událostem tím, že upozorňovala na pozůstatky a ozvěny, které po nich zůstaly „po činu", pak tyto umělkyně uvažují o válce z opačné strany - problematizují a komplikují předpoklady o válce zkoumáním základních praktik přípravy, nácviku a výcviku. Příspěvek se bude zabývat širokou škálou příkladů a posoudí, jak mohou umělkyně posunout často úzké zaměření diskusí o válce tím, že zpochybní a nově si představí její minulost, přítomnost a budoucnost - ne jako to, co již nastalo, ale jako to, co se vždy a stále chystá.
Mariia Vorotilina: Pozdravy z východní Evropy: Ukrajina a emancipační praxe
V důsledku války Ruska proti Ukrajině se zviditelnily rozdíly v chápání vztahů mezi „východní" a „západní" Evropou. Neokoloniální pohled „Západu" na „východní" Evropu utvářel vzorce, které zahrnují mimo jiné generalizaci kultur a zkušeností lidí žijících v regionu, vyčerpávání zdrojů půdy, vykořisťování migrujících pracovníků, nadřazenost akademické sféry a produkci znalostí. Ani umění a aktivismus nejsou osvobozeny od tohoto pohledu, reprodukují neokoloniální vzorce a posilují je.
Mariia Vorotilina bude během přednášky hovořit o vzorcích, které existují ve vztazích mezi „východní" a „západní" Evropou, a to na konkrétních příkladech z akademické sféry, aktivismu a umění. Přednáška rovněž přiblíží umělecké a aktivistické emancipační postupy, které se v posledních letech vyvinuly na Ukrajině.
Panelová diskuze 1: Nová realita
Moderátorka: Mariia Yarchuk
V rámci této panelové diskuse se sejdou organizace na podporu umělců*kyň a kulturních pracovníků, které postihla válka, a ukrajinských umělců*kyň. Najednou se ocitáme v nové realitě, kde staré přístupy neexistují a vzory nefungují, a v této situaci se můžeme jeden od druhého hodně naučit a vypracovat novou vizi. Budeme hovořit o zásadních změnách, které se v organizacích udály během posledního roku, a o tom, proč se rozhodly transformovat svou činnost. Jak válka ovlivnila ukrajinskou uměleckou scénu a jak lze tyto zkušenosti uplatnit v jiných kontextech. Již nyní můžeme začít pozorovat výsledky této nové spolupráce a pokusit se přemýšlet o tom, kam nás může v budoucnu dovést.
Panelová diskuze 2: Kdo, kdy a jak. O praktických výzvách pomoci druhým
Moderatorka: Emma Broasó
Druhý panel je koncipován jako pracovní skupina, v níž se několik iniciativ zaměřených na podporu kulturních pracovníků v nouzi podělí o své zkušenosti a potíže. Jaké právní rámce potřebujete pro poskytování pomoci exilovým umělcům? Jaké strategie lze uplatnit k získání potřebných finančních prostředků? Jak lze vytvořit solidární sítě mezi organizacemi nebo jednotlivci s podobnými cíli? Jak se jako kulturní iniciativy se specifickým posláním, vizemi a omezeními ujistíme, že vytváříme správné podmínky pro ty umělce*kyně a kulturní profesionály, kterým tolik chceme pomoci?
Účastníci*ice panelových diskusií:
TEJA. Cultural Spaces Network in Support of Emergency Situations (ES): Flavia Introzzi
ArtivistLab (CZ): Tamara Moyzes
SDK Słonecznik (PL): Yulia Krivich, Maria Beburia
Latvian Center for Contemporary Art (LV): Solvita Krese
ESI – Emergency Support Initiative, VCRC: Serge Klymko
Umělci*kyně:
Katarina Mamchur (UA), Jana Shostak (BY/PL), Olena Siyatovska (UA)
Moderátorky panelových diskusií:
Emma Brasó (hablarenarte, ES)
Mariia Yarchuk (Dnipro Center for Contemporary Culture, UA)
Program:
09:30–10:00 registrace + káva
10:00–11:15 Dr. B. Buckely: Manoeuvres and Militarisation: Women Artists and the Politics of Preparing for War
11:15–11:30 pauza
11:30–12:30 M. Vorotilina: Greetings from Eastern Europe: Ukraine and the Emancipatory Practices
12:30–13:45 pauza na oběd
13:45–15:15 I. panelová diskuze: M. Yarchuk
15:15–15:30 pauza
15:30–17:00 II. panelová diskuze: E. Brasó: Who, when, and how. On the practical challenges of helping others
Celá akce probíhá v anglickém jazyce bez tlumočení.
Vstup je zdarma - moc nám ale pomůže pokud se na akci předem nezávazně registrujete.