Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

PROTI ZDI / GEGEN DIE WAND

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

1. 12. 20:00

napsal Armin Petras podle stejnojmenného filmu Fatiha Akina
Premiéra 21.3. 2012 v Gostner Hoftheater v Norimberku / Německo

"člověk si nemůže být nikdy jistý, 
zda je mrtev,
nemůže si být ani jistý,
zda je živ
a jestli je skutečně sťastný"
 

Hrají: 
m: Daniel Kersten 
s: Charlotte Krenz 
g: Leon Pfannenmüller 
a: Anežka Rusevová
Režie&výprava: Nina Hellmuth 
Dramaturgie: Maria Maier 
Asistentka režie: Anna Huber 
Pomocná režie: Kristina Pröstler

 Co znamená "být cizincem", když už nikde nenacházíme místo, které by nabízelo pocit domova? Pocit neznáma a cizoty se rozšířil již přes všechny části země, lidi, věci a ani ten nejzazší kout samotné lidské duše domov nenabízí... 
Těmito a dalšími myšlenkami se zabývá text hry Proti zdi / Gegen die Wand, kterou podle stejnojmenného, cenami ověnčeného filmu Fatiha Akina zdramatizoval Armin Petras, režisér a intendant Maxim Gorki Theater v Berlíně. Film Proti zdi / Gegen die Wand získal cenu Zlatého medvěda na Berlinale v roce 2005.Dramatizace Armina Petrase nepoukazuje jen na příběhy lidí s imigračními problémy a zázemím, jako je to ve filmu (děj filmu je zasazen do turecké menšiny, žijící v Hamburku)- ale především na opuštění, rozervanost, cizotu zobecněnou v každém kulturním kontextu. 
Postavy hry, kterým Petras nedává ani jméno a označuje je jen jako "s", "m" a "a" jsou opuštěné tápající bytosti, hledající své pravé místo na tomto světě. 
Hledají obsah, bližší vztah a lásku, a přitom jsou neschopné překonat svou osamělou existenci a najít trvalejší vztah a spojení s jiným člověkem. Postava "g" ztělesňuje mefistofelský princip, která ostatní postavy škodolibě popohání.
Stejně jako Sisyfos kámen, valí oni před sebou svůj osud, přestože vědí, že jejich odvaha a vytrvalost, nemůže zvítězit. V tomto principu jsou postavy "s", "m" a "a" hnáni kupředu, střetávají se a zase se rozcházejí. Nakonec si zůstávají cizí. 
Inscenace hledá nejrůznější aspekty, které by vystihly pravý význam slova "cizí", podle toho, co nás odcizuje od okolního světa a také od sebe samých. 
Jen náhlá pestrá a nespoutaná vřava, kdesi na vzdáleném místě, naděje,"nový život" vyvolá kolektivní anarchistické povstání, které se zvrtne v nekontrolovatelný chaos. Toto opojení je jen chvilkové přerušení nekončící osamělosti. Co zbývá je jakýsi jednotlivec neschopný orientace v tomto světě, který je nakonec odsouzen zase jen sám na sebe. 
Cesta nekončí. Sysifos dál valí svůj kámen.


Nina Hellmuth 
režisérka
*1982 v Bonnu / Německo 
Vystudovala režii na Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch v Berlíně.

Dosavadní režijní tvorba: 
2011 Absolvenstká inscenace "Die Brust von der Frau aus Chur", Beate Fassnacht, 
Studio "3. Stock" Volksbühne am Rosa-Luxemburg Platz Berlín 
2010/11 "so fucking special", autorská práce, Neues Theater Halle 
2010 "Mein Hundemund", Werner Schwab, bat-Studiotheater Berlín 
2010 "Weitere Aussichten", Franz Xaver Kroetz, bat-Studiotehater Berlín 
2009 "Mit und/oder ohne Liebe", texty G. Stein, A. Čechova, H. Müllera, F. Mona a.j. Maxim Gorki Theater Berlín, Osterfestival 
2008 "Der Mann der die Welt ass", N.M. Stockmann, scénické čtení v bat-Studiotheater a v ve studiu Maxim Gorki Theater Berlín 
2008 "AHA" podle E. Ionesca, bat-Studiotheater Berlín 
2008 "Hartz aber herzlich willkommen" scény z "Čekání na Godota" s nezaměstnanými a bezdomovci na stanici S-bahn Priesterweg a v bat-Studiotheater Berlín

vstupné: 180,- / 120,- studentské / 50,- studenti divadelních škol, ZTP 

rezervace nutná: www.meetfactory.cz/rezervace/default.aspx