Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Rachot uvádí: Sona Jobarteh| Přesunuto

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

14. 9. 20:00

Koncert byl přesunut na rok 2022 do Paláce Akropolis. Vstupenky zůstávají platné na nový termín, nárok na vrácení mají jejich držitelé do 31. 12. 2021. V případě žádosti o vrácení vstupného prosím kontaktujte sales@meetfactory.cz nebo zákaznickou podporu předprodeje, v němž jste vstupenky zakoupili.


Sona Jobarteh - Nástroj kora jako magický crossover mezi kulturami. První žena-virtuózka na koru, nástroj, který byl původně doménou mužů. Její předkové přišli z Gambie a díky znalosti afrických kořenů i evropské hudby (studovala hru na violoncello i klasickou kompozici), suverénně balancuje na hraně obou světů.

 

Sona Jobarteh se stala první ženou-virtuozní hráčkou na koru, která byla původně doménou mužů. Ta díky 21 strunám a zvukovou podobností k harfě patří k nejdokonalejším africkým nástrojům. Sona Jobarteh navazuje na své africké kořeny, ale po svém. Narodila se v Londýně, kam její předkové přišli z Gambie, země známé elitními klany profesionálních hudebníků. Na koru se Sona učila od svého bratra i otce, vedle toho studovala cello i klasickou kompozici.

 

V Gambii a dalších západoafrických zemích se hudební profesi věnují  rodinné klany, v nichž se instrumentální či pěvecké umění předává z generace na generaci. Příslušníci této kasty, zvaní grioti, se mezi sebou vdávají a žení, a svým dětem tak poskytují tu nejlepší hudební průpravu. To je také důvod, proč se mezi současnými hudebníky objevují tak často stejná příjmení:  největší žijící hráč na koru se jmenuje Toumani Diabate,  což je francouzská transkripce téhož příjmení, které v anglické verzi užívá Sona Jobarteh.

 

V dětství se Sona pohybovala mezi Londýnem a Gambií. Na koru se nejprve určila od staršího bratra, v šesti začala hrát na cello, klavír a harfu. Tehdy s bratrem poprvé vystoupila v Jazz Café v Londýně, v jedenácti absolvovala první sólový koncert s violoncellem v prestižním sále South Bank Purcell Room. Od třinácti let ji bratr bral na turné se svojí skupinou s pestrým zaměřením - od indické a africké hudby až po reggae. Od 14 let studovala evropskou vážnou hudbu na renomovaných školách jako  Purcell School či Royal College of Music. S odstupem času vzpomíná, pod jakým tlakem se ocitla: "Pokud chci absolvovat výuku, vše ostatní musí pryč. Proto jsem vedle violoncella zvolila studium kompozice, jedinou oblast, kde mi zbýval nějaký tvůrčí prostor."

 

V 17 letech se rozhodla, že se vrátí k hudbě svých předků, vydala se za otcem, který tehdy žil v Norsku a studovala u něj koru. A zároveň využila své kompoziční znalosti a psala nové písně. "V tom mě inspiroval Habib Koite.Ten jako první navázal na tradice griotů vlastní kompoziční metodou. Také jako první vybočil z tradičního řemesla griotů, což bylo skládat oslavné písně na africkou aristokracii. Habib na afrických kořenech postavil vlastní styl,  což je cesta kterou sleduji také." Uplatnila se i ve filmové hudbě, hollywoodský skladatel Alex Heffes roku 2011 použil její zpěv v soundtracku The First Grader, v české verzi Prvňák. Sona Jobarteh je též aktivní ve společenských projektech, v Gambii založila první kulturní akademii, která nese jméno jejího dědečka, což byl virtuozní hráč na koru, Amadu Bansang Jobarteh.

 

Vstupenky:

450 KČ (do 20/09/2021), resp. 550 KČ (do 19/10/2021) v předprodeji na webu Rachot a MeetFactory

Koncert pořádá Rachot. V případě dotazů kontaktujte pořadatele na info@rachot.cz.