Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Platónovo třetí oko

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

11. 9. - 26. 10. 2014 19:00

Vystavující autoři: Matyáš Chochola (CZ), Alexandr Puškin (CZ), Annika Rixen (DE), Kirstine Roepstorff (DK), Pavel Sterec (CZ), Roman Štětina (CZ), Iris Touliatou (GR), Jaro Varga (SK), Sinta Werner (DE)

Kurátorka: Karina Pfeiffer Kottová

Skupinová výstava tvorby devíti současných umělců žijících v Praze a Berlíně se odvíjí od tématu světla a stínu jako alegorie našich představ o realitě a vizi. V platónské jeskyni je stínem vše, co kolem sebe v každodenním světě vidíme, zatímco skutečnou „realitou“ jsou ideje, jež nahlédne jen ten, který se odváží přemýšlet nad rámec hmatatelných předmětů a měřitelných skutečností. Intepretace, která je v kontextu výstavy chápána jako možný klíč ke čtení jednotlivých děl, se objevuje jak u harvardského specialisty na kognitivní a neurologické systémy, tak u autora ezoterického bestselleru: jeskyní může být lidská lebka, v níž probíhá konstrukce okolního světa. Zatímco vědec přirozeně tvrdí, že se z této jeskyně nemůžeme dostat a skutečný svět, který je kolem nás, lze vnímat jedině skrze jeho stíny ve vlastní hlavě, pro ezoterika je východem z jeskyně tzv. třetí oko, které je zejména ve východní tradici považováno za mystickou bránu k mimosmyslovému vnímání a v současnosti návody na jeho „otevření“ zaplnily populární, globálně rozšířené webové stránky věnované směsi instantního duchovna, online tarotu, čtení myšlenek apod.

Výstava v MeetFactory je konstelací děl umělců, kteří volně a přesto důsledně reinterpretují jak stávající „realitu“ kolem sebe, tak osobní či kolektivní minulost a jevy, které se ve vztahu k obojímu mohou zdát nadpřirozené či těžko vysvětlitelné. Tematizují světlo a stín jako metafory současného zájmu o vztah hmatatelné a nehmotné reality z adorujících i kritických, či ironizujících pohledů. Výstava volně navazuje na projekt Metafyzika kázně, který byl v létě 2013 představen v galerii Českého centra v Berlíně.
Texty k výstavě: 
Tisková zpráva, Kurátoský text
Fotografie: Vernisáž (MF), Vernisáž (GoOut), Fotodokumentace
Videa: Česká televize , Artyčok.tv
Recenze: Artalk.cz
Članky: Aktualně.cz
Rozhovor: Karina Pfeiffer Kottová (UMA)Kirstine Roepstorff (MF Tumblr)

Výstava vznikla s laskavou podporou Danish Arts Council. 

Mediální Partner: GoOut (www.goout.cz)

Fotografie: Tomáš Souček