Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Struny podzimu: Makaya McCraven| Zrušeno

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

9. 11. 20:00

S lítostí oznamujeme, že koncert byl zrušen. Vyjádření pořadatele: „Z letošního festivalového programu bohužel vypadl koncert, který měl 9. listopadu obstarat jazzový bubeník Makaya McCraven. Americký umělec se rozhodl svůj pražský debut přesunout až na příští rok. O novém termínu v roce 2022. jednáme. Držitelé vstupenek budou o dalším postupu informováni e-mailem. Děkujeme za pochopení.“

Česká premiéra spontánního skladatele, zvukomalíře a groovera, jenž organicky propojuje jazz, hip hop a avantgardu

Vtipů na bubeníky existuje možná skoro tolik, jako na violisty, ovšem Makaya McCraven svojí komplexní hudební osobností popírá úplně všechny. Jeho groove je pevný a nakažlivý, zvuková fantazie bezbřehá, cit pro kompozici nevšední, odvaha k hledání nových cest neohrožená.

Makayovým otcem je jazzový bubeník Stephen McCraven, matkou maďarská zpěvačka Agnes Zsigmondi. Multietnický původ se i v jeho případě ukazuje jako výhoda na cestě za originalitou. Vždyť už v raném věku jamoval se studenty svého otce a zároveň doprovázel svoji matku při interpretaci židovských písní. Vedle jazzu a etnické hu dby poslouchal to, co většina jeho vrstevníků – A Tribe Called Quest, Bustu Rhymese, Nase nebo Biggieho. I proto jeho dnešní mix jazzu a hip hopu zní tak organicky. Oba styly má prostě v krvi. Už Makayovo první autorské album Split Decision se vyznačovalo spíše jazzovým zabarvením, ale jasně prozrazovalo rockovou intenzitu, potřebu reflektovat současnost a předávat silné emoce. Další studiová deska Universal Beings nahraná s hudebníky jazz - hiphopového naturelu je jeho slovy „upřímná, zranitelná a náročná. O všem ne náročná technicky, ale společensky.“ Na nejnovějším počinu We ́ re New Again zní podmanivý hlas v roce 2011 zesnulého Gila Scott - Herona a uhrančivá doprovodná hudba. Jedná se o společensky vysoce aktuální a vlivné album, které vrhá zasloužené světlo na tvorbu respektovaného, ale pozapomenutého umělce a aktivisty. Ač Makaya McCraven zažívá na Strunách podzimu svoji premiéru, má s nimi hodně společného. Tvoří totiž silnou hudbu se společenským přesahem, jedinečnou a neopakovatelnou.

Vstupenky:
500 Kč I. kategorie, 600 Kč II. kategorie v předprodeji na webu Struny podzimu a GoOutu.

Koncert pořádají Struny podzimu, v případě dotazů se obracejte na Lucii Steiner, steiner@strunypodzimu.cz​.