Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Studnice moudrosti: Tělesnost v díle Toyen, Evy Kmentové a Aliny Szapocznikow

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

24. 2. 18:00

V rámci doprovodného programu k výstavě Studnice moudrosti proběhne v MeetFactory komentovaná prohlídka s kurátorkami Terezou Jindrovou a Evou B. Riebovou. Následovat budou přednášky historika umění a architektury Ladislava Zikmunda-Lendera a historičky umění Adriany Primusové na téma tělesnosti v díle Toyen, Evy Kmentové a Aliny Szapocznikow. 

Přednáška MiTOYEN: Surrealistická umělkyně mezi póly genderů a sexualit Ladislava Zikmunda-Lendera se zaměří na konstrukci a konceptualizaci genderu a sexuality umělkyně/umělce Toyen v textech historiků a historiček umění v posledním čtvrtstoletí Karla Srpa a Lenky Bydžovské, Anny Pravdové a Karly Huebner a pokusí se zasadit tyto úvahy do současného i dobového diskurzu o performativitě genderu a její historizaci.

Přednáška 
Plnost a prázdnota, dva póly tělesnosti v díle Aliny Szapocznikow a Evy Kmentové Adriany Primusové nás uvede do 60. a 70. let 20. století a představí pojetí tělesnosti v díle dvou výjimečných postav poválečného sochařství.


Kromě výstavy Studnice moudrosti je v současné době v Galerii Kostka otevřena i výstava slovenského umělce Martina Toldyho Psychológia nočnej mory

 

Přednášející:
Ladislav Zikmund-Lender
 je historik umění a architektury, přednáší dějiny globálního i českého umění 20. století, současné umění a kritickou teorii (rasová, gednerová a queer studia) na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, a dějiny moderní architektury na Fakultě architektury tamtéž. Je autorem řady knih z dějin architektury a designu, členem správní rady Společnosti pro queer paměť.

Adriana Primusová je historička umění, kurátorka výstav a kurátorka podsbírky plastiky v GASK – Galerii Středočeského kraje. Zaměřuje se na české umění po roce 1945 a současné umění. Je autorkou několika publikací o výtvarném umění a řady výstav (např. Daniela Vinopalová; Skupina Máj 57 – úsilí o uměleckou svobodu na přelomu 50. a 60. let; Tři sochařky – Věra Janoušková, Eva Kmentová, Alina Szapocznikow).

 


line-up: 
18:00 komentovaná prohlídka výstavy 
19:00 přednášky 

Vstup na celý program je zdarma. Komentovaná prohlídka i přednášky probíhají v českém jazyce, bez tlumočení do anglického jazyka.