Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko: Světlo pouhé jedné lampy

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

3. 5. - 7. 7. 2024

Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko jsou slovenská umělecká dvojice, aktuálně žijící v Praze. Vytváří komplexní intermediální instalace a prostředí, které balancují na pomezí volného umění, designu a architektury. Při vytváření objektů často pracují s konkrétním obrazem či metaforou, obvykle je vstupním bodem nástroj („tool”) a jeho využití v určité situaci („motive”).

Samostatná výstava v Galerii Kostka je tematickým ekvivalentem ke kolektivní výstavě ve velké galerii MeetFactory. Autoři pojímají výstavu jako náhled, nebo volnou kompozici aktuálních děl a objektů, bez cíle jakéhokoliv rozuzlení. Představují především nové objekty ze série Stĺpy a veže, které navazují na exteriérové dílo Kukaň (2023) inspirované architekturou ptactva, vzájemně se ovlivňujícím lidským a zvířecím stavěním a jeho přestupováním. Důležitý je zde motiv závětrné strany, jakési bezpečné plochy pro stavbu, růst, ukotvení, vpletení nebo dočasné přečkání. Ve vztahu s objekty jsou v prostoru rozmístěny menší série užitých předmětu, které spoluutváří světelné, zvukové a prostorové podmínky galerie.


Alex Selmeci (*1994, Rožňava) a Tomáš Kocka Jusko (*1994, Košice) jsou multidisciplinární umělecké duo, které pod názvem Selmeci Kocka Jusko tvoří od roku 2017. Jsou absolventy Ateliéru současného obrazu na Fakultě umění TUKE v Košicích a v roce 2023 dokončili magisterské studium v Ateliéru intermediální tvorby II Dušana Zahoranského, Pavly Scerankové a Romana Štětiny na Akademii výtvarných umění v Praze. Jejich umělecké projekty byly prezentovány na několika sólových (Galeria TIC, Brno; Berlínský model, Praha; Východoslovenská Galéria, Košice; Temporary Parapet, Bratislava; VUNU Gallery, Košice) a skupinových výstavách (FUTURA Gallery, Praha; Galerie Jelení, Praha; Hotdock Project Space, Bratislava; GAVU, Cheb). V roce 2019 absolvovali rezidenční pobyt v kulturním centru Banská st a nica a v roce 2020 rezidenci v AIR FUTURA v Praze.
Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko: Světlo pouhé jedné lampy
3. 5. – 7. 7. 2024
Galerie Kostka
Vernisáž: 2. 5. v rámci akce Veřejný dům
Vystavující: Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko
Kurátor: Ján Gajdušek
Produkce: Nikol Hoangová
Propagace: Zuzana Kolouchová, Filip Pleskač
Grafika: Jan Arndt
Instalace: Antonín Klouček, Karel Mazač, Oliver Mazač, Samuel Stano, Extended


Rozhovor s autory výstavy Alex Selmeci a Tomášem Kocka Juskou

Foto instalace - Jan Kolský 
 


Vstupné: 

100 Kč 
50 Kč studenti, senioři, ZTP

Ohledně skupinové slevy (nad 10 lidí), komentované prohlídky výstav či novinářské akreditace pište na polla.stankovianska@meetfactory.cz 

>>> platí do Galerie MeetFactory a Galerie Kostka; k zakoupení na baru (lze platit hotově i kartou)
>>> vernisáž výstav je zdarma

 

Galerie Kostka není bezbariérová. 

 

Otevírací doba galerií:
pondělí–neděle 13:00–20:00 (není-li uvedeno jinak)