Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Synapse Knowledge 2023: Eiko Ishibashi, Oren Ambarchi, Karel Veselý & Aneta Martínková, Jan P. Muchow, Pavel Klusák o Sun Ra, Elephant 6 Documentary

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

22. 10.

→ Vstupenky


Synapse Knowledge 2023 vrcholí nabitou podzimní sérií přednášek, workshopů a koncertů. Nekompromisní line-up představí průřez tím, co rezonuje domácí i zahraniční hudební scénou.

Neděle 22. října se ponese (nejen) v duchu filmové hudby. Eiko Ishibashi, japonská multiinstrumentalistka, jejíž tvorba sahá od uznávaných písničkářských alb přes hudbu pro film, televizi, divadlo a výstavy až po živou improvizaci, pohovoří o vzniku soundtracku k oscarovému snímku Drive My Car, na němž spolupracovala s filmařem Ryusukem Hamaguchi. Představí také jejich nový společný projekt GIFT, němý snímek s hudbou od Ishibashi, který zkoumá a rozvíjí vztah zvuku k obrazu a vyprávění.

O tom, jak charakter hlavní postavy ovlivňuje nástrojové obsazení hudby filmu, kdy je ticho hlasitější než hudba a proč je skladba Lucky Boy ve filmu Samotáři, bude ve své přednášce o skládání filmové hudby hovořit Jan P. Muchow. Vhled do psychedelického rockového kolektivu 90. let, který založil skupiny Neutral Milk Hotel, The Olivia Tremor Control a The Apples in Stereo, nabídne česká premiéra snímku Elephant 6 Documentary

Odpolední artist talk představí dílo australského hudebníka a multiinstrumentalisty Orena Ambarchiho. Jeho tvorba je plná váhavých a napjatých, rozsáhlých písňových forem, které stojí na pomezí moderní elektroniky a procesingu, laminální improvizace a minimalismu, tichého, zádumčivého písničkářství a klamné jednoduchosti, zpomalené a obnažené na kost, abstrahované a nahrazené čistým signálem. Program doplníme příběhem kapelníka stvořeného na Saturnu, živého mýtu, velkého hudebního experimentátora a stvořitele afrofuturismu, Sun Ra, který odvypráví Pavel Klusák.

Hudební publicisté Karel Veselý & Aneta Martínková pak pohovoří o tom, proč písně o zamilovanosti a šťastné lásce v minulosti okupovaly hitparády, zato dnes jich máme jako šafránu a nahradily je hity o traumatech. Kam se poděly lovesongy? Umřela s nimi i stará podoba lásky? Jaká je historie nejtradičnějšího popového formátu a proč nám už dnes v éře Tinderu nedostačuje?

Den uzavře dvojice koncertů, živě se v továrně představí Oren AmbarchiEiko Ishibashi.


Přednášky:

11:00 Karel Veselý & Aneta Martínková: Kam zmizel ten starý lovesong? * 

12:30 Oren Ambarchi : Artist Talk

14:00 Pavel KlusákSun Ra. Příběh afrofuturismu * 

15:15 Jan P. MuchowO skládání filmové hudby * 

16:30 Elephant 6 Documentary: Projekce * 

18:15 Eiko Ishibashi: Rozhovor

 

Koncerty:

20:00 Oren Ambarchi

21:45 Eiko Ishibashi

 

* Přednáška je situovaná v prvním patře, které není bezbariérové. V případě vašich speciálních potřeb, která z tohoto omezení mohou vyplývat, se nám ozvěte na pr@meetfactory.cz 


Vstupenky:

přednášky: 200 Kč
přednášky + koncert: 490 Kč v předprodeji / 550 Kč na místě

Předprodej probíhá přes nový ticketingový portál MeetFactory & GoOut.


Akce probíhá ve spolupráci s festivalem alternativaProgram Synapse Knowledge je finančně podpořen MKČR a Národním plánem obnovy.