Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

THE CINEMATICS (SCO) + RARA AVIS (CZ)

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

9. 10. 20:30

Jen pár měsíců po tom, co v roli headlinerů dostali do kolen všechny návštěvníky festivalu United Islands of Prague se čtveřice The Cinematics opět představí v Praze. Vracejí se tam, kde je jim podle vlastních slov nejlíp, do klubového prostoru: v sobotu 9. října vystoupí v smíchovské MeetFactory s připravovanou třetí deskou. Českou kytarovou scénu budou zastupovat agilní Rara Avis, kteří si aktuálním albem The Portrait, ale zejména našláplými koncerty rychle, získali obdiv publika i hudební kritiky.

Už na první pohled glasgowská čtveřice zaujme. Zatímco co bubeník Ross ulítává na řešení matematických úloh a v MTV se vyjádřil, že by chtěl být gorilou nadanou nadpřirozenými schopnostmi, basista Adam miluje vše týkající se ninjů a béčkových akčňáků, pak kytarista Larry (nahradil původního člena Ramseyho), patří do rodiny nejschopnějších nájemných tvůrčích kytaristů na Ostrovech. A okouzlující zpěvák Scott. Tomu nadělila příroda do vínku nejen charizmatický hlas, ale také obsesi módním retro oblečením. Jistě perfektní ukázka všestrannosti, jenže bez pořádné porce hudebního talentu by si jich v roce 2005 jen těžko všimlo americké vydavetelství TVT Records (Nine Inch Nails, The Connels, Guided By Voices) jako historicky vůbec prvního britského importu. Přesto, že deska byla natočena společně s klipy k v UK Chart bodujícím singlům Chase, Break, Keep Forgetting, přešli nakonec The Cinematics pod péči distribuce Orchard odpovědné i za Vice Recordings a Barsuk. Kytarový pop ošlehaný větry ze skotské vrchoviny prokazoval dostatečnou syrovost, ale také přesvědčivý hitový potenciál. Vícevrstevnaté písničky dávají zapomenout na většinu trendových souputníků, přičemž jako by se The Cinematics nechali inspirovat antickým mořeplavcem Odyseem. Sebevědomě proplouvají kolem kapel mámících čtěnářky Brava a CosmoGIRL! (The Editors, White Lies), převyšují nasazením, nápady i nadhledem předskokany dinosaurů U2 (The Killers, Snow Patrol), slepě nekopírují americké pop-postpunk kapely (Ima Robot, She Wants Revenge) a velice svědomitě si budují ojedinělou pozici (The Stills nebo Interpol). Pro důkaz není nutno chodit daleko – A Strange Education (2007) svorně produkovali veličiny Simon Barnicott (Arctic Monkeys, Kasabian, Kaiser Chiefs) a Steven Hague (New Order, Pet Shop Boys). Na druhém albu Love and Terror  (2009) sice nepřeslechnete větší naléhavost Scottova projevu, ale také zaregistrujete pestřejší vyznění precizně dotažených melodií. Po jeho vydání kapela absolvovala úspěšné klubové turné, které jim vyneslo pozvánky na hned několik prestižních letních festivalů. U nás se představili právě na United Islands of Prague, kde v pozici headlinerů předvedli parádní výkon pro několik tisíc fanoušků. Na podzim kapela připravuje třetí dlouhohrající desku, na které slibuje dobrousit své kytarové riffy k dokonalosti. 

Společně s The Cinematics vystoupí v MeetFactory česko-slovenská úderka Rara Avis, kteří za krátkou dobu vylétli na špičku domácí kytarové scény. Může za to letošní deska The Portrait (2010), kterou kapela vydala na jaře, ale také neúnavná energie jejich četných koncertů (mj. s The Subways, na festivalu Rock for People a další).

Předprodej v sítích TicketproTicketportal, Ticketstream: 240 Kč, na místě: 290 Kč

www.myspace.com/thecinematics
www.youtube.com/watch?v=IyOA2mYmZeI