Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Translation (překlad)| společný projekt Kary Rooney a Martina Talagy

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

24. 11. 20:00 - 21:00

Translation (překlad)

je definován jako 1) Podstatné jméno znamenající převod, mluvený či psaný, z jednoho jazyka do jiného, kdy nedochází k významovému posunu či obětování nálady originálu. 2) konverze něčeho z jedné formy nebo média do jiné. Synonyma: 
změna, konverze, transformace, pozměnění, převrácení, metamorfóza, transmutace, transfigurace, ztvárnění. 3) Formálně technický význam: proces přesunutí něčeho z jednoho místa na jiné:relokace, transfer, přeprava, pohyb, odstranění, posun, převod, doprava 

Překlad je práh, potencialita, ne-stav, „stávání se“ versus konkretizovaná doslovnost existence. Ve svých různých podobách má schopnost tvoření a destrukce, zhroucení známé minulosti do nejednoznačné přítomnosti. Čas je v tomto případě nelineární, cyklický, neuspořádaný, dokonce násilný. Samotný akt překládání – jeho fyzické a metaforické konotace – přerušují tok komunikace a těl, vykořeňují etymologický původ ve prospěch komunikačního afektu, který se ve své nedostatečnosti připodobňuje touze: tomu, po čem toužíme, a co se nikdy zcela nenaplní.

Každý překlad je jistým druhem zrady originálu. Nadřazením sebe sama. Pohybem.

V průběhu večera bude šest tanečnic ve volné choreografii předvádět sérii improvizovaných setkání ve spolupráci s newyorskou umělkyní Karou Rooney a českým tanečníkem a choreografem Martinem Talagou. Výsledné představení / performance bude průzkumem složitostí překladu mezi jazyky a kulturami, kde se hranice rozlišení mezi osobním a kolektivním rozpouští v libidózní lingvistice, to vše ztvárněné prostřednictvím kolize těl, předmětů a mluveného slova.

Choreografie: Martin Talaga
Instalace: Kara Rooney
Účinkující: Bora Debnarová, Radim Klásek, Kamila Mottlová, Kara Rooney, Tereza Silon, Martin Talaga
Zvuk: BA:ZEL

Performance je součástí výstavy Time After Time.