Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Veřejný dům: Theo Alexander + Qow, Epos 257 & Robert Julian Hvistendahl, Annie Ernaux | čtení, lobbyboy&saab900turbo + THC Luna G, A-i-R*s

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

13. 9. 18:00

Veřejný dům. Tentokrát v doslovnějším pojetí než kdy dřív, tradiční zahajovací večírek nové sezóny ve smíchovské továrně představí MeetFactory jako kulturní útočiště a architektonický fenomén čelící turbulentní proměně svého blízkého okolí. Z nefalšované periferie motorů a zaplivaných pajzlů se stává čtvrť blyštivých moderních budov, která slibuje vdechnout industriální městské části Smíchova nový život.

Kurátorský tým MeetFactory pojal nový rytmus okolí továrny jako výzvu a podnět pro dlouhodobý umělecko-výzkumný kolaborativní projekt, jehož vyvrcholením bude právě nadcházející Veřejný dům. Jednotlivé výstupy jsou tak více či méně volným zamyšlením nad proměnou krajiny přimknuté ke smíchovské továrně, zároveň překračují hranice jednotlivých dramaturgických linií MeetFactory.


॰ₒ॰ Galerie 

Other Edges of the World | vernisáž 
Výstava se zaměřuje na exil a vysídlení jak v hmatatelné, tak v imaginativní rovině. Překračuje dichotomii centrum-periferie a vstupuje do pole, které je neustále přepisováno, přetvářeno, současně mizí a znovu se objevuje.
vystavující: Kateryna Aliinyk (UA/DE), Ghazaleh Avarzamani (IR/CA), Eva Ďurovec (SK/DE), Darja Lukjanenko (UA/CZ), Mina Nasr (EG), Jura Shust (BY/DE)
kurátoři: Flóra Gadó & Lucia Kvočáková & Piotr Sikora
architekt: Vojtěch Novák 
kurátor doprovodných programů: Jiří Žák 


Robert Julian Hvistendahl & Epos 257: Zhroucení krajiny | vernisáž 
Výstava Zhroucení krajiny rozvíjí témata vnitřních periferií, paměti místa a mizející krajiny. V rámci projektu Synapse Again probíhá již druhým rokem umělecká kolaborace mezi českým umělcem Eposem 257 a Norem Robertem Julianem Hvistendahlem. Oba autoři se rozhodli vytvořit společnou instalaci v MeetFactory – místě, které leží geograficky téměř na periferii Prahy, ale kulturně se nachází v jejím centru. Norské město Tromso, odkud pochází Hvistendahl je podobnou geografickou periferií Norska – přestože leží až za polárním kruhem, je centrem kulturního dění v této oblasti. Výstava bude zároveň v obecné rovině pracovat s tématy paměti místa a proměnou krajiny. V prostoru Galerie Kostka jsou stále patrné stopy původní sklářské pece, která byla součástí rafinérie a skláren Josef Inwald. Ze střechy původní pece a nynější galerie se divákům v rámci instalace naskytne pohled na části Smíchova okolo Lihovaru, které odhalí nynější nevratné změny vlivem developerské zástavby této městské části. Staneme se pozorovateli rozvoje a rozmachu města z útrob ruin po bývalé sklárně. Autoři nám díky instalaci dají možnost proměnit se v kritické pozorovatele proměny krajiny v okolí MeetFactory a sledovat ji z „pozorovatelny” umístěné uvnitř i vně Galerie Kostka. 
kurátor: Ján Gajdušek

Ing. arch. Josef Holeček - přednáška 
Josef Holeček se kromě architektonické praxe věnuje v rámci výzkumu na FA ČVUT historické zástavbě a jejím proměnám, stejně tak jako analýze jejích stop v současné městské krajině, a to od úrovně urbanistického měřítka, po architektonický detail. V rámci přednášky se zaměří na topografii jižní části Smíchova a Zlíchov a jejich proměny v posledních sto letech.
 


॰ₒ॰ Hudba 
Theo Alexander + Qow: 
Palimpsest for 150 00” 
Ve své první hudební spolupráci vytvořili QOW a Theo Alexander scénář, v němž se střídavě stávají oponenty a spolupracovníky při vytváření a udržování kontinuální kompozice pomocí procesu volně inspirovaného bouřlivou regenerací oblasti v okolí MeetFactory.
Light design: Tasya

Sqare 
https://soundcloud.com/sqare 


॰ₒ॰ SHAPE+ 
Heinali (Oleh Shpudeiko)Begeisterung
Heinali, hudební skladatel a zvukový umělec, který v modulární syntéze přetváří středověkou hudbu, zkoumá prizmatem své hudební praxe kytaru jako věšteckou hůl používanou k přitahování démonů, posedlé syntezátory zkoumající hranice mezi Prozřetelností a Náhodou, hlasy andělů spojující sbory v ozvěnách středověkých katedrál, rezonanci měnící mysl, kterou sdílejí megalitické komnaty a berlínské kluby, elektrické obvody jako posvátné písmo a polyfonní hudbu XII. století jako časově dilatující černé díry.
 


॰ₒ॰ Divadlo
Annie Ernaux: Obyčejná žena
Knihu nositelky Nobelovy ceny za literaturu, podle které Divadlo MeetFactory bude chystat v zimní sezóně představení, v čtecím marathonu představí dramaturg Matěj Samec a režisérka Eliška Říhová. 

Tomáš Hájek: Dies Irae
Proč se na sebe lidé na ulici mračí? Jak je možné, že spolu žijí, ale nemluví spolu? Co vlastně všichni chceme? S těmito otázkami přichází na terapii mladý muž. Postupně se objevují další a další více, až se nakonec dozvíme víc, než bychom si možná přáli. Touha po porozumění dovedená do absurdna, je hrou Dies irae. Je to potřeba se o všechno podělit, vypovídat se, najít... porozumění. Je to touha po přijetí, po blízkosti, po vyslyšení. Ponořte se s námi do nitra světa jednoho mladého člověka a kdo ví, možná se v něm najdete také.
Hraje: Jan Janča • Režie: Jan Janča, Tomáš Hájek • Scéna, kostýmy a světelný design:  Dominika Katonová • Hudba: Matej Zhviezd • Produkce:  Eva Novotná, Ida Želinská


॰ₒ॰ A-i-R*s 

2S JULIE
lobbyboy&saab900turbo a THC Luna G

Video eseje, nad jejíž tvorbou se sešly k tzv. Velké Kolaboraci uskupení lobbyboy&saab900turbo a THC Luna G, vypráví příběh Smíchovského nádraží a jeho okolí skrz rap a grafitti. Vzdává hold jeho majestátnosti v poslední chvíli před završením radikální přeměny na moderní komunikační uzel s přilehlou rezidencí.

Rapperka Oki Kazi zde vypráví příběh Julie, která hledá Romea ve špatné soupravě, a zamýšlí se, kam pojede, až koleje vytrhají. Lobbyboy nastiňuje temnou cestu do budoucnosti dlážděnou kapitálem. Bengryně Kalí ve svém minutovém suverénním projevu reflektuje zásadní životní změny na pozadí proměny železnice. Text E.Y.Z pak protkává track odkazy k anime stínovým strážcům city či vizím Prahy ze Cyberkomixu Egona Bondyho. Skrze denní záběry se zde setkává nostalgie syrového Smíchova (jak ho známe z knihy Anděl Jáchyma Topola či tracku Smíchov - Újezd od Vladimíra 518 a hostů Orion a Hugo Toxxx) s temnou vidinou budoucnosti reprezentovanou černými Ninjas a noční vizí.

Součástí projektu je i show lobbyboy&saab900turbo s hostkami Bengryně Kalí a Oki Kazi z THC Luna G se stagedesignem, který je autorským colabem graffitiartist Kitki a sochařky Eriky Velické
 

otevřené ateliéry, komentovaná prohlídka rezidenčního patra s kurátory

Ola Nenko (PL)
Urban Space Epics (US/CZ)
Jernej Čuček Gerbec (SI)
Coraline Guilbeau (FR)
Elia Nurvista (ID)
Stony Tellers (CZ)
Katerina Mamchur (UA)
Assaf Hinden (IS)
Heinali (Oleh Shpudeiko)* 

Heinali je umělec, který byl podporovaný platformou SHAPE+ v letech 2023/2024. Platforma SHAPE+ je spolufinancována z programu Kreativní Evropa a finančně podporována Ministerstvem kultury České republiky.


Line-up: 
18:30 Ing. arch. Josef Holeček - přednáška
19:00 zahájení výstav
19:15 Heinali (Oleh Shpudeiko): Begeisterung - přednáška
20:00 Theo Alexander + Qow: Palimpsest for 150 00
20:00 Tomáš Hájek: Dies Irae
20:00 Annie Ernaux: Obyčejná žena - čtecí marathon
20:15 komentovaná prohlídka rezidenčního patra
21:00 THC Luna G + lobbyboy&saab900turbo
21:00  Sqare

19:00–23:00 otevřené ateliéry 

 

Galerie Kostka ani rezidenční patro nejsou bezbariérové, pro více informací doporučujeme mrknout sem