Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Vernisáže: Kingdom of Hex + Jakub Hošek: Clairvoyant // Otevřené ateliéry

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory
Partneři
Vernisáže: Kingdom of Hex + Jakub Hošek: Clairvoyant // Otevřené ateliéry

2. 3. 18:00

Ve čtvrtek 2. 3. otevřeme první výstavy tohoto roku – skupinovou Kingdom of Hex  a sólovou výstavu Clairvoyant Jakuba Hoška – a zároveň představíme tvorbu současných rezidentů*ek MeetFactory v rámci otevřených ateliérů. 


Galerie MeetFactory
Téma výstavy Kingdom of Hex souvisí s širším vývojem v rámci současné kulturní scény a soustředí se na aktuální podobu romantických tendencí ve výtvarném umění, kterému dominují nadpřirozené jevy, magické rituály, vrací se romantika, horor, dekadence či psychedelie.
Vystavující umělci: Anna-Marie Berdychová & Samuel Stano (CZ), Nela Britaňáková (CZ), Štěpán Brož (CZ), Veronika Čechmánková (CZ), Dominika Dobiášová (CZ), Masha Kovtun (UA), Matyáš Maláč (CZ), Kateřina Rafaelová (CZ), Anna Slama & Marek Delong (CZ), Šimon Sýkora (CZ), Timur Aloev (RU), Kateřina Kabová (CZ)
Kurátor: Ján Gajdušek


Galerie Kostka
Sólová výstava Jakuba Hoška Clairvoyant v Galerii Kostka představí průřez jeho malířským dílem, které kombinuje postinternetovou estetiku s narativním pojetím komiksově-hororových příběhů a textovými znaky městských subkultur.
Kurátor
Ján Gajdušek


Nela Britaňáková: Intertwined Zone
Performance Nely Britaňákové s názvem Intertwined Zone, která vznikla přímo pro výstavu Kingdom of Hex, ve svém dramaturgickém základu navazuje na předchozí projekty Re-Enter The Plant z roku 2020 a na diplomovou práci Mystical Eclipse z roku 2022. Abstraktní a nenarativní pohybo-zvukovou esejí prostupuje pocit nejistoty a tíseň. Performerky připomínají fluidně se pohybující bezobratlé živočichy či hybridní tvory s lidskými vlastnostmi. Tyto mimo-lidské entity se zároveň ocitají v prostoru galerie a její specifické architektuře, na kterou reagují a adaptují se na toto prostředí.

Vizuální stránka performance odkazuje k estetickým formám spojených se zvířecími těly, geometrií, přírodními strukturami či proplétáním, které se objevují také ve vystavených keramických objektech Britaňákové. Ty jsou tak nejen součástí výstavy (keramický svícen a boty, či objekt z vlasů) ale fungují také jako erformativní scénografická vrstva. Autorka zároveň v širším kontextu pracuje s texty zoologa Adolfa Portmanna, který se věnoval zkoumání zvířat jako autonomních bytostí se zájmem o jejich vizuální a estetické vlastnosti.

Dramaturgie: Nela Britaňáková
Pohyb: Julie Kubrychtová, Emilly Steele, Kristína Haviarová
Zvuk: Adriána Vančová


Rezidenční program 

Open Studios představují
Nomadic Dzherelo 2023MF
Promítání filmu Dzherelo „Co byste udělali, kdyby začala válka?" 

Projekt Dzherelo je dílem kurátorské skupiny „Wet-Hole", která obsadila starou budovu v Kyjevě. Pořádají zde různé výtvarné akce, performance, hudební produkci. Už čtyři roky Dzherelo slouží všem Ukrajincům tím, že je otevřené 24 hodin denně, 7 dní v týdnu zdarma a zprostředkovává vizuální & audio umění všem, kdo o to mají zájem. Kvůli válce tato sebeorganizovaná nomádská skupina obsazuje web a vydává se dál do světa. V MeetFactory představí film „Co byste udělali, kdyby začala válka?", který zde bude mít českou premiéru. Po promítání filmu proběhne krátký rozhovor s autory filmu produkční Danou Cosminou a režisérem Plisetskiym.

Následovat bude hudební performance „I hear the drip drip drip" Boji Moroz. V rámci projektu Nomadic Dzherelo (The Source) představí své šesté album SUBVERSIVE SHIT-TALKS. Toto unikátní album/skladbu umělec*kyně vytvořili*y v ukrajinském jazyce v době, když byli*y kvůli válce v exilu v Berlíně. Šest písní povzbuzuje Ukrajince, aby ukázali celému světu svou sílu vstát ze špinavého dna budoucnosti do NeoEry, kde již nebudou existovat žádné diktatury.

Tradičně proběhne komentovaná prohlídka rezidenčního patra, v rámci které kurátoři představí aktuální činnost rezidentů*tek MeetFactory. 

 


Hudba 
Součástí programu bude také dvojvystoupení rapperů WHXISKUSHIKIME (SK) a Niery (CZ), jejichž experimentální hudební styl je možné charakterizovat jako trap metal (jinak také screemo, death rap, rage nebo punk trap), což je fůzní žánr kombinující prvky trapu, metalu, hardcoru, industriálních noisů, elektroniky a těžkých zkreslených beatů s drsnou hiphopovou vokální linkou. Vznik trap metalu je spojen zejména s aktuální americkou scénou a rappery Scarlxrd a XXXTentacion. V rámci česko-slovenské rappové scény jsou WHXISKUSHIKIME a Niery jedni z vůbec prvních trap metalistů.


Line-up: 

19:00 opening
19:15 zahájení výstav (foyer)
19:30 Nela Britaňáková - performance (Galerie MeetFactory)
19:45 promítání filmu projektu Dzherelo (velký sál) 
20:30 komentovaná prohlídka rezidenčního patra 
20:45 Boji Moroz - performance (velký sál) 
21:15–22:00 WHXISKUSHIKIME (SK) a Niery (CZ) (foyer)
22:00–00:00 Dj´s

Vstup zdarma.