Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Viktor Dedek: Rychlost chůze, výška stolu

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

2. 8. - 2. 9. 2018

„Dnes se mi zdál předmět. Pamatuji si ho přesně. Podobal se těm nízkým stolkům, které se používají při čajových obřadech. Byl z lakovaného, světle žlutého dřeva.” – Viktor Dedek

Výstavní projekt Viktora Dedka byl vybrán v rámci mezinárodní otevřené výzvy ve velké konkurenci více než 250 přihlášených návrhů pro Galerii Kostka. Přemýšlivá, poeticky koncipovaná výstava propojuje autorský text se sochařskými objekty. 

Výsledná instalace se pohybuje v několikaúrovňovém prostoru. Dedek v bdělém stavu prochází paměťovou trasou svých snů a z mnoha úhlů pozoruje jejich prostředí: mlhou zahalený mokřad, vestibul metra, opuštěné budovy připomínající chátrající trhové stánky. Prostředí ze snu má autor celou sbírku, anebo přesněji digitální archiv. Namísto tužky a sešitu na nočním stolku modeluje Dedek své vzpomínky hned po probuzení pomocí 3D programů. Snová prostředí, jejichž estetika si vypůjčuje prvky z počítačových her a virtuální reality, následně převádí také do galerijního prostoru. Ústřední motivem výstavy je stůl, jemuž autor přisuzuje symboliku práce, stavu soustředěnosti, ale také zábavy spojené s počítačovou hrou. Stůl je ve výstavním prostoru multiplikován a transformován. Pracovní plocha se postupně proměňuje do méně konkrétních objektů připomínajících herní mobiliář: rampy s plechovým povrchem, plošiny, lávky, arény. Samotný pohyb v galerijní místnosti evokuje pohyb ve virtuálním prostoru, jehož trasu a průběh přesně vymezuje autor, zatímco rychlost a úhel pohledu může určovat samotný divák.
 
Viktor Dedek (*1993) studuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) v sochařském ateliéru pod vedením Dominika Langa a Edith Jeřábkové, absolvoval stáže na Universität für angewandte Kunst ve Vídni, na pražské AVU v ateliéru Tomáše Vaňka a v ateliéru hostujícího umělce na VŠUP pod vedením Marie de Brugerolle. Jeho práce propojuje sochařské principy se zájmem přesahujícím do oblasti literatury, divadla a performance, počítačových her a virtuální reality.

Umělec: Viktor Dedek 
Kurátorka: Eva Riebová
Vernisáž: 1. 8. 2018 v rámci Soirée v MeetFactory

Vstupné: volné 

Foto:galerie instalace Tomáš Souček