Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Zrní + The Plastic People of the Universe – Pro Mácu

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

24. 3. - 24. 3. 2015 19:00

Na benefičním koncertě vozíčkáře Mácu podpoří undergroundová legenda Plastici a současná alternativní špička Zrní.
Marcel „Máca” Dufek je člověk s postižením, které se nazývá Dětská mozková obrna (DMO). Nedokáže ovládat své končetiny a tak potřebuje k běžným činnostem asistenci druhých lidí. Tuto asistenci mu zajišťuje denní stacionář Akord a doma soukromí asistenti. Náklady na jeho „samostatný” život jsou cca 40.000 měsíčně, z čehož sice část pokryje důchod, ale zbytek si musí zařídít sám. To dělá příležitostnými přivýdělky ve formě přednášek ve firmách a na školách a sháněním sponzorských darů. V případě, že by toto nedělal, nemohl by žít podle svého, ale skončil by v nějakém z ústavů s celoroční péčí, což se neshoduje s představou svobodného života.
Oficiální web: www.hnutimacou.cz

Jsme Zrní. Něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Na hudbě nás baví objevovat nový možnosti a kombinace. Hrát si, bejt spolu v hudební krajině, kterou společně vytváříme. Baví nás zkoumat, vyjadřovat a sdílet svý pocity. Většina našich písniček vzniká společnou improvizací. Hodně nás inspiruje příroda, její trvalý principy, krajina, lidová hudba, ale stejně tak elektronická doba, do který jsme se narodili. Zpíváme česky. Je nás pět. Hrajeme spolu od roku 2001 pořád ve stejnym složení. Hudbou chceme šířit chuť pozorovat, fascinovat se, brát život jako hru a velkej zážitek. Na outfit sere pes. Zrní je hra, kladenskej uhelnej zen.
Oficiální web: www.zrni.cz

The Plastic People of the Universe vznikli v roce 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou se stala během doby jednou z nejoriginálnějších na nejen české rockové scéně. Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům z tehdejším režimem, což je připravilo o profesionální licenci a přivádělo stále více komplikací s úřady. Systematická perzekuce vyvrcholila v roce 1976 uvězněním několika členů. Skupina opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem zorganizovala kampaň na jejich podporu a propuštění, která vyvrcholila v lednu 1977 Chartou 77. Tak se stala rock´n´rollová skupina podnětem k semknutí demokratické opozice všech směrů, jaké nemělo v tehdejších komunistických zemích obdoby. Hudebníci se sbližují s Václavem Havlem, natáčejí na jeho chalupě na Hrádečku dvě ze svých poloprofesionálních ilegálních nahrávek, na jednu z nich vůdce disentu a budoucí prezident vybírá texty. Po celou dobu si skupina udržuje jasnou uměleckou vizi a hudebně se vyvíjí k nezaměnitelnému výrazu, který si získává uznání po celém světě, kam se jejich nahrávky často dobrodružnými konspiračními cestami dostávají. Část členů souboru so získává na začátku devadesátých let renomé po Evropě a v USA jako Půlnoc – kapela, která měla v základu východiska PPU.
Oficiální web: www.plasticpeople.cz