Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Barbora Fastrová & Johana Pošová

Spolupráce Barbory Fastrové a Johany Pošové vznikla při příležitosti výstavy V Berlínském modelu v Praze v roce 2014. Od té doby dvojice vytvořila několik výstav v Čechách i v zahraničí a zúčastnila se společné rezidence. Tématicky se věnuje vztahu přírody a západní společnosti. Formálně se neomezují konkrétním médiem, ale s každým projektem zvolí nejvhodnější metodu.

Barbora Fastrová a Johana Pošová byly vybrány do rezidenčního programu v rámci otevřené výzvy Český ateliér v MeetFactory.                

Během dvouměsíční rezidence v INI gallery, letos v zimě, jsme si uvědomily, že scházet se pravidelně ve společném ateliéru nad tvorbou je velice plodné a rádi bychom si takovou příležitost zopakovali. Naše zkušenost je taková, že nás sdílení prostoru vede k soustředěné práci, která se odráží v kvalitě výsledných děl.
           

V budoucnu se chceme věnovat projektu s pracovním názvem „elixír lásky“. V průběhu procesu si chceme pohrát s mocí, kterou máme nad materiály a mocí, kterou mají použité materiály samy o sobě. Balancovat na pomezí vědomé práce a odevzdání se intuitivním procesům, kterými se necháme vést při výrobě extatického elixíru. Tento umělecký proces je cestou k nalezení pravé formy onoho elixíru. Je možné, že se dobereme k statické instalaci, k performance a nebo obojímu. Jde nám o proces hledání a experimentování.

*„Cesty jeho objevů posety trny a skropeny potem ale tím větší byla jeho radost ze získání zkušeností.“
           
Chceme vytvořit laboratoř, kde budeme experimentovat s materiály způsobem jak technickým tak magickým. S důvěrou v technologické postupy stejně tak jako v rituální sílu nehmatatelných procesů.


*„Podoben středověkému alchymistovi, pachtil se za přeludem, padal a zase se zvedal.“
           

V předchozích projektech jsme se inspirovali několika zdroji okultních fenoménů jako je například vúdú náboženství, pohanské rituály a nejnověji jsme začaly se studiem kabaly. 
           

K zájmu o tyto směry jsme se v minulosti dobrali přirozeně, skrze jednotlivé projekty, kdy vždy na první místě byl stanovený cíl (téma). Poté jsme hledali způsob jak se mu přiblížit. Magie se stala součástí této cesty.
           

Při posledním projektu v INI jsme si uvědomily, že nás zajímá princip rozdávání umění, které vytvoříme. Líbí se nám moment obdarování a tím i vznikající nová cesta přístupu k umění, jak pro nás umělkyně, tak pro návštěvníky. Téma elixíru lásky, tuto možnost obohacení diváků v přímém setkání s výsledkem naší práce, do jisté míry před pokládá.


*citáty: Zdeněk Jirotka, Saturnin

Barbora Fastrová (*1988)
Vysoká škola umělecko průmyslová, at. Fotografie 2008-2015
Stáž at. Sochařství (PUCP Lima) 2013
Stáž at. Sochařství (Vysoká škola umělecko průmyslová) 2012
Střední průmyslová škola grafická, Fotografie a média 2004-2008

Johana Pošová (*1985)
Vysoká škola umělecko průmyslová, at. Fotografie 2005-2011
Stáž at. Fotografie (Academia de Bellas Artes Valencia) 2008
Stáž at. Animace (Vysoká škola umělecko průmyslová) 2007
Střední průmyslová škola grafická, Fotografie a média 2001-2005

http://lifefindsawayproject.tumblr.com/