Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Batu Bozoglu

Partneři
Batu Bozoglu Batu Bozoglu Batu Bozoglu Batu Bozoglu
Batu Bozoglu (nar. 1983, Turecko) je umělec zaměřený na interaktivní a participativní umělecká díla v oblasti performance. Bozogluovy projekty se zaměřují na reakci lidské psychiky na národní, historická válečná traumata. Tato díla čerpají inspiraci z archivů, deníků a korespondence a představují živé platformy, kde lze trauma znovu prozkoumat, přehodnotit a sdílet novým způsobem. Většina jeho projektů nabízí konkrétní systémy komunikace a vyjádření navrstvené na umělcově každodenním životě, jejichž prostřednictvím mohou ochotní účastníci interagovat, využívat je, narušovat a prohlašovat za své. 


Jeho díla jsou prezentována a vystavována na výstavách v Turecku, USA, Itálii a na Tchaj-wanu a v jejich okolí. Bozoglu je členem Performistanbulu a žije a pracuje v Istanbulu.

V rámci své rezidence v MeetFactory pokračuje ve svém výzkumu civilního traumatu během světových válek a zkoumá terezínské ghetto: místo nacistické genocidy. Umění a řemesla, jako jsou divadlo, literatura, hry a koncerty, hrály velkou roli v boji za morálku v tomto ghettu, díky velkému počtu umělců internovaných zde spolu s dětmi přítomnými v táboře. Umělec je inspirován jednou z těchto her podle které nyní vytváří novou deskovou hru, která se snaží napodobit a tím možná přenést část této zkušenosti ve formě kolektivního představení.
Více se můžete dozvědět během Pražské muzejní noci 15. 6. Vstup je zdarma. 


VZDĚLÁNÍ 
 
Bozoglu získal bakalářský titul v oboru malířství na Marmara FFA a magisterský titul v oboru VCD na Sabanci FASS, kde se ve své diplomové práci zabýval interaktivitou a participací v umění. Doktorát z praxe získal na Marmara IFA v oboru malířství s prací nazvanou Dada a vzestup nové moderny: Estetika destrukce zkoumala paralely mezi dadaistickými výrobními metodami a destrukcí, kterou přinesla průmyslová válka na západní frontě Velké války.
 


VYBRANÉ VÝSTAVY
 
2023In the Fragility of Acceptance: Data and Ghosts v Kasa Gallery, Istanbul (TR)
2020Project: Survive in Stay Live at Home, online, Performistanbul 
2019Superimposed in Elgiz Museum, Istanbul (TR)
2018Dadamobile in public space, Bostonský farmářský trh (USA)
2018Needed: You at PCSAA, Istanbul (TR)
2017Venice Performance Art Week 2017 v Palazzo Mora, Benátky (IT)
 
Datum rezidence: 04.05.2024 – 30.06.2024