Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Cosmina Moroșan

O umělkyni:

Cosmina Moroșan (31. 10.1989, Rumunsko), básnířka, umělkyně.
Její praxe se zabývá literaturou, filosofií, experimentálními psychiatrickými postupy, technologií a náboženstvím. Jelikož původně pochází ze striktně filologického prostředí, nutnost pluralizace a neustálé dekontextualizace vlastního diskurzu ji dohnaly k uměleckému tvorbě, která zpochybňuje nadměrné přizpůsobování se sociálním normám a řízení každodenního prostoru. Současně se snaží vybírat a vytvářet vhodné prostředky pro dialogy, hlubokou skupinovou transformaci a další postupy. Intenzita, multipolarita, společnost a mysticita jsou jedny z pojmů, kterým se v současnosti věnuje.

V roce 2016 začala Moroșan spolupracovat s ODD galerií (Bukurešť) v rámci programu KNOTS, který je koordinován Cristinou Bogdan a Vladem Morariu. Vystupovala na ESFORTZ s přednáškou o nejvíce znepokojivých a tvůrčích osobnostech ani-psychiatrie 60. a 70. let. V roce 2017 vydala u Nemira Publishing House dílo s názvem Beatitudine (eseu politic) a získala ocenění Nejlepšího mladého básníka/básnířky 2017 a cenu Sofia Nădejde Award udělovanou literatuře psané ženami. V roce 2018 představila „Joy of Immanence” v Salonul de Proiecte (Bukurešť). Představení proběhlo v rámci Duration Life Theory. Jedná se o dvoutýdenní program koordinovaný Adrianou Gheorghe, který sdružuje aktivní umělce z různých oblastí (choreografie, výtvarné umění, teorie, literatura).

Pracuje na hudebním albu s názvem Morfolina, které mísí experimentální pasáže s divokými texty. Podílí se na něm také Mircea Nicolae (umělkyně a teoretička). Kromě jiných představení od února 2018 spolupracuje s Anticorp Solarem v hudebním/básnickém duu Autemu.

Od února 2019 je členkou nejnovějšího skupinového experimentu ODD.

Vzdělání:

Absolventka Komparativní literatury, Filozofická fakulta, Univerzita Babeș-Bolyai, Cluj- Napoca; v současné době pracuje Cosmina na PhD práci o Gilles Deleuzeovi.

Vybraná představení: 

2017 - Autem vystupuje živě na ODD Nights, Tranzit, Bukurešť

2017 - Durational Life Theory svolává do Bukurešti během 2 měsíců umělce z různých oblastí (choreografie, výtvarné umění, literatura), kteří mají nejméně 2 významné důvody pro účast: zbavení se předchozích směrů a nálepek až do té úrovně, kdy se mohou oprostit od své existence v roli diváků a umělců vystupujících pro další lidské tvory (Krõõt Juurak) a obracejí se k performativní strategii,
která je zapojí do choreografie teorie trvalého života. Výsledkem je střetnutí estetického vědomí, které se skrze rozhovory prořezává k jádru jejich síly. Bude to život a nebude to docela život, bude to trvanlivé, ale ne zcela, bude to teorie, ale ne úplně. Salonul de Proiecte, Bukurešť.

2017 - Spolupráce s Peace and Technology. Michael Serres, Bukurešť, 31. říjen - 5. listopad 2017. Zkoumání slibů, tužeb a okouzlení vyvolaných technologickým pokrokem posledních dekád a zároveň zpochybnění deziluzí, nespokojenosti a úzkostí, které s sebou přináší, The Good Life se snaží přinést poznatky o tom, jakými nesčetnými způsoby technologie (digitální i konvergentní) přetváří naše
představy o tom, co znamená být člověkem, žít dobře a konat dobro.

2017 - Brought by chance, 12 lidí se náhodně setká na křižovatce na Náměstí jednoty v Bukurešti. Předtím než spolu začnou pracovat živě jako skupina performerů, se setkají pouze jednou. Vyvstává několik vrstev možných interakcí, doufejme, že jich bude co nejvíce.

2016 - KNOTS, expozice ODD má za cíl vytvořit komunikační situaci, která je již od začátku zamotaná, disjunktivní, neřešitelná a bezvýchodná, jinými slovy problematická. Zmiňme 2 ukázky komunikace: geo-kulturní politika dvou prostor - mluví spolu nesprávně pojmenovaná Bukurešť (Paříž) a Londýn (Kodaň).

Datum rezidence: 31. 1.–30. 4. 2019