Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Elena Lavellés

Partneři
Elena Lavellés

O umělkyni:

Vizuální umělkyně a filmařka původem z Madridu žije a pracuje posledních šest let mezi New Yorkem, Los Angeles, Mexico City a Syrakusami.

Její práce je založena na výzkumu a práci v terénu a zkoumá průsečník sociálních a geologických vrstev. Pro vytvoření instalací, ve kterých využívá fotografie, videa, performance, kresby, obrázky a archiválie, se Elena zaměřuje jak na rozvoj kapitalismu, politiku těžby přírodních zdrojů propojenou se systémem moci a nadnárodním vykořisťováním, tak i na hnutí sociálního odporu a s ním související vysídlení.

Tato forma kombinování kulturního a přírodního rozhraní jí umožňuje rozvíjet historickou a environmentální strukturu, která se zavrtává do způsobu, jakým mohou určité materiály a jejich exploatace vypovídat o environmentálním rasismu, ekologickém dluhu, korporátnímu imperialismu, odolnosti a zejména důležitosti dekolonizace, a to nejen historie, ale také našeho pojetí přírody a konstrukce, kterou jsme z ní učinili.

Vzdělání:

Elena Lavellés byla součástí studijního programu Whitney Museum Independent Study Program, absolvovala MFA v oblasti fotografie, médií a integrovaných médií na Kalifornském institutu umění CalArts, studovala MFA v oblasti moderního umění na Evropské univerzitě v Madridu a získala titul z oboru výtvarného umění na CES Felipe II (Universidad Complutense v Madridu). Studovala také filozofii a geologii na madridské univerzitě Complutense.

Vybrané projekty a výstavy:

Promítala a vystavovala mimo jiné také v Los Angeles, New Yorku, Singapuru, Buenos Aires, Quitu, Mexico City, Barceloně a Madridu. Je držitelkou řady různých ocenění, grantů a rezidencí, jako například: Generaciones 2018. La Casa Encendida, Nadace MonteMadrid (Madrid, Španělsko), Nadace BBVA Foundation 2017 Multiverse Grants for Video Art Creation (Bilbao, Španělsko), Rezidence v nadaci Blueproject 2017 (Barcelona , Španělsko), Centrum uměleckých rezidencí Matadero Madrid 2017, NYSCA 2017 Grantový fond elektronických médií a filmů (New York, EE.UU), grant PICE Mobility, 2016. Španělská veřejná agentura pro kulturní akce, AC / E (Španělsko), Rezidenční granty pro mladé umělce a kurátory ve výtvarném umění, 2016. CAM (Madrid, Španělsko), Excellence Fellowship from the Mexican Government for Art, 2015 (Mexico City, Mexiko), Grant projektu Efroymson Family Foundation (Indianápolis, EE.UU.), Bartman Grant (Los Ángeles, EE.UU.), XXV Circuitos de Artes Plasticas de la Comunidad de Madrid, Intransit 2014 či Artist Residency Tropical Lab 8, 2014 (Singapur).

Rezidence Eleny Lavellés je součástí projektu The New Dictionary of Old Ideas. 

Termín rezidence: 4. 6.–31. 7. 2019

http://elenalavelles.com/