Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Eva Ďurovec

Partneři
Eva ĎurovecEva ĎurovecEva Ďurovec

Eva Ďurovec (1981) se ve svých dílech zabývá životním prostorem a naplněním v kontextu sociální, ekonomické a environmentální krize, problematikou korporátní moci a kleptokracie a jejich důsledky pro planetu. Celou tvorbu zakládá na pohyblivém souboru znalostí, se kterými pracuje a terapeuticky je zasazuje do vztahů a chronologií. Vzhledem k omezenosti vlastní paměti si musí nevyhnutelně zapisovat události, čísla, grafy a statistiky. Její díla nejsou podmíněna konvenční kritikou současného stavu světa, ale rozpoznáním minulých událostí, vztahů a jejich důsledků. Pohybuje se v dimenzích času, ve vrstvách poznání a alternativní minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Zkoumá svůj životní příběh a privilegia, uvažuje z pozice středoevropské bubliny a publikuje v rámci hesla „Osobní je veřejné“ se smyslem pro dialog či argumentaci, které jsou pro její tvorbu zásadní. V roce 2021 studovala na WHW Akademija v Záhřebu. Její rukopisný knižní debut Nové formy myšlienkových máp, který zpracovává téma pracující studentky a „skoromatky“ na počátku kariéry v reformovaném vzdělávacím prostředí, co si v rámci totální komodifikace života dělá ze studia byznys, se dostal do užšího výběru kandidátů na cenu Stiftung Buchkunst za nejlepší německý knižní design roku 2022 a do širšího výběru ocenění Republic of Consciousness 2023 pro malé nakladatele. 


Vzdělání:
Eva Ďurovec původně vystudovala Hospodářskou informatiku na Ekonomické univerzitě v Bratislavě a poté Fotografii na Slezské univerzitě v Opavě. V roce 2018 dokončila magisterský obor Raumstrategien (Prostorové strategie) na Kunsthochschule Berlin-Weißensee u Alice Creischer, Andrease Siekmanna a Stephana Mörsche. 

Vystavovala v galerii After the Butcher (2022), v berlínské galerii Wedding (2019) nebo v Kunstverein Harburger Bahnhof v Hamburku (2021). Podílela se na plastelínovém videu Don't open. Deaths inside (2019), které bylo vystaveno na 14. trienále drobné plastiky ve Fellbachu, v HMKV Hartware MedienKunstVerein v Dortmundu, v galerii Kow a na festivale Videoart at Midnight v Berlíně. Samostatně vystavovala v Galerii Jozefa Kollára a v galerii Schemnitz v Banské Štiavnici. Žije v Košicích a v Berlíně.

 


Datum rezidence: 7. 3. 2023–30. 4. 2023

 


Rezidence je součástí projektu Ruritania and Other Edges of the World podporovaného programem Evropské unie Kreativní Evropa.